Aktualności
Życie akademickie
15 Listopada
Opublikowano: 2017-11-15

Wizyta wnuków Marii Curie-Skłodowskiej na UMCS

W ramach jubileuszu 150. rocznicy urodzin Marii Curie-Skłodowskiej, UMCS gościł najbliższych członków rodziny Noblistki: jej wnuczkę Hélène Langevin-Joliot oraz wnuka Pierre’a Joliot, którzy w towarzystwie delegacji z Paryża przyjechali do Lublina na zaproszenie Uniwersytetu. Prof. Langevin-Joliot, fizyk jądrowy, pracowała w Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) i Instytucie Fizyki Jądrowej na Uniwersytecie Paryskim. Prof. Joliot, biolog, profesor College de France i członek Francuskiej Akademii Nauk, jest również związany zawodowo z CNRS.

W skład delegacji wchodzili także: dr Anne Joliot – żona Pierre’a Joliot; biolog; Renaud Huynh – dyrektor Muzeum Curie w Paryżu; dr Natalie Pigeard-Micault – historyk z Muzeum Curie w Paryżu.

Delegacja z Paryża gościła w Lublinie od piątku 10 listopada. Uczestniczyła w specjalnym koncercie pt. Madame Curie, który odbył się w sali widowiskowej ACK UMCS „Chatka Żaka”. Utwory muzyczne zaśpiewała dla publiczności ikona polskiej sceny muzycznej Halina Frąckowiak, a towarzyszył jej Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej oraz Lubelska Orkiestra Kameralna pod dyrygenturą muzyka i kompozytora Marka Stefankiewicza.

Zagraniczni goście odbyli także sentymentalną podróż po Lublinie i Lubelszczyźnie, jest to bowiem region silnie powiązany z przodkami państwa Joliot. Maria, jeszcze jako uczennica, regularnie spędzała wakacje na Lubelszczyźnie. Skłodowscy byli właścicielami majątków ziemskich w Kamionce koło Lubartowa oraz w niedalekich Zawieprzycach. Curie-Skłodowska odwiedziła Lublin po raz ostatni w 1930 roku, już jako uznana Noblistka. Przypuszcza się, że była to podróż podyktowana wspomnieniami rodzinnymi. Z inicjatywy wybitnego pedagoga i dyrektora gimnazjum, Józefa Skłodowskiego (dziadka Marii), w centrum Lublina stanął nowy gmach Szkoły Wojewódzkiej Lubelskiej. Placówka słynęła z wysokiego poziomu nauczania, a jej absolwenci zostali później znanymi naukowcami, pisarzami i artystami. Obecnie w tym budynku mieści się Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

W sobotę, 11 listopada, zagraniczni goście odwiedzili Instytut Pedagogiki UMCS i mieli okazję zobaczyć dawne mieszkanie służbowe Józefa Skłodowskiego. Aktualnie w tym pomieszczeniu mieści się gabinet dziekana Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS.

Po spotkaniu w Instytucie członkowie delegacji zwiedzili centrum Lublina, spacerowali uliczkami Starego Miasta oraz odwiedzili Archikatedrę Lubelską. Zobaczyli także wystawy w Muzeum Lubelskim. Szczególnie zainteresowała ich Galeria Malarstwa Polskiego XVII-XIX w. oraz wystawa Pablo Picasso – wizerunek wielokrotny.

Goście z Francji odwiedzili również Wydział Artystyczny UMCS, gdzie mogli zobaczyć największy drzeworyt w Polsce wykonany przez studentów II roku grafiki. Inspiracją do powstania grafiki było zdjęcie wykonane w 1927 r. podczas V Kongresu Solvaya w Brukseli. Zdjęcie przedstawia najwybitniejszych naukowców XX wieku – 29 osób, które zmieniły obraz współczesnej nauki. Wśród tego zaszczytnego grona znalazła się również, jako jedyna kobieta, Maria Curie-Skłodowska. Studenci z własnej inicjatywy dodali Noblistce na grafice bukiet kwiatów – w ramach upamiętnienia jubileuszu 150. rocznicy urodzin Patronki UMCS. Zagraniczni goście otrzymali od władz Wydziału pamiątkowe wydruki przedstawiające drzeworyt.

Kolejnego dnia, w niedzielę 12 listopada, delegacja pojechała do Kijan. Na tamtejszym cmentarzu znajduje się grobowiec rodziny Skłodowskich, gdzie spoczywa m.in. dziadek Marii Curie-Skłodowskiej – Józef. Następnym punktem programu była wizyta w Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zawieprzycach. Tam gości przywitali mali uczniowie, którzy wraz z nauczycielami przedstawili historię placówki oraz związki Noblistki z Zawieprzycami. Goście z Francji odwiedzili także ruiny zamku w Zawieprzycach i Muzeum Broni Białej i Strojów XVII w. Atrakcją był specjalny pokaz przygotowany przez grupę rekonstrukcyjną ubraną w stroje z epoki oraz przedstawienie procesu wybijania monet. Zagraniczni goście skusili się nawet na przymierzenie pięknych, historycznych strojów.

Po powrocie do Lublina, w Dworku Kościuszków (na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS) odbyła się kolacja z władzami rektorskimi i dziekańskimi UMCS oraz zaproszonymi gośćmi. Podczas spotkania wnuki Marii Curie-Skłodowskiej zostały odznaczone medalami 700-lecia Lublina przez Prezydenta Miasta Krzysztofa Żuka oraz medalami pamiątkowymi Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego. Z kolei rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski wręczył zagranicznym gościom jubileuszowe statuetki Marii Curie oraz grafiki przygotowane przez prodziekan Wydziału Artystycznego. Delegacja zwiedziła także Dworek Kościuszków i usłyszała jego bogatą historię.

W poniedziałek, 13 listopada, o godz. 10 odbyła się konferencja prasowa z udziałem delegatów. Następnie o godz. 11 w auli Instytutu Informatyki UMCS odbyło się spotkanie otwarte członków rodziny Skłodowskiej ze społecznością akademicką uniwersytetu. W trakcie wydarzenia można było kupić znaczek oraz okazjonalną kartkę pocztową, wydane specjalnie z okazji jubileuszu przez Pocztę Polską. Każdy zainteresowany mógł także zobaczyć relację „na żywo” z tego spotkania – na stronie www.umcs.pl prowadzony był streaming.

Ostatnimi punktami wizyty delegacji znamienitych gości w Lublinie będzie spotkanie dyrektora Muzeum Curie w Paryżu z przedstawicielami Muzeum UMCS, natomiast prof. Pierre Joliot uczestniczył w spotkaniu z młodymi naukowcami i zespołem badawczym prof. Wiesława Gruszeckiego z Zakładu Biofizyki UMCS.

Katarzyna Kozielewicz

Dyskusja (0 komentarzy)