W Międzynarodowym Dniu Pisarzy, przypadającym 3 marca, Parlament Studentów RP zainaugurował kampanię społeczną #WłaśnieCzytasz.
Właśnie czytasz – w tej sekundzie Twój wzrok zamienia ciąg liter w treść, a mózg analizuje ich znaczenie. Czytamy codziennie: w komunikacji miejskiej, na telefonie czy w końcu w książkach, gazetach, czasopismach i notatkach.
Z czytaniem wiąże się wiele stereotypów. Niepotrzebnie segregujemy czytelników, wiele osób ocenia też lektury jako „mniej” lub „bardziej” wartościowe. Lektura dzieła naszej noblistki jak najbardziej klasyfikuje nas do grona książkowych moli, ale czy to samo powiemy o czytelnikach kryminałów albo romansów? A o czytających regularnie blogi bądź wpisy w mediach społecznościowych? – pyta Mateusz Grochowski, przewodniczący Parlamentu Studentów RP.
Organizacja rozpoczęła 3 marca – w Międzynarodowym Dniu Pisarzy – kampanię społeczną #WłaśnieCzytasz. W jej ramach chce zwrócić uwagę na to, że czytanie towarzyszy nam wszędzie i każda jego forma jest cenna.
Nie namawiamy do porzucenia książek na rzecz siedzenia przed komputerem, ale kto wie, może od ciekawego wpisu na blogu zacznie się czyjaś przygoda z lekturą dla przyjemności? – zachęca Grochowski.
W 2019 roku 39% Polaków deklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy – wynika z raportu Biblioteki Narodowej. Ilu wśród nich jest studentów? Co czytają? Jak czytają? To pytania, które przyświecają akcji #WłaśnieCzytasz, promującej czytelnictwo, ale i rozmawianie o nim. W planach jest możliwość polecania wartych przeczytania treści, ale także wyzwania czytelnicze, liczne quizy i spotkania online.
Dlaczego warto rozmawiać o czytaniu? Aż prosi się o sięgnięcie do Szymborskiej: „bo to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Jako Parlament Studentów RP chcemy, by studenci w tej zabawie aktywnie uczestniczyli i zachęcali innych do poszerzania swoich horyzontów – mówi Mateusz Grochowski.
Więcej o akcji #WłaśnieCzytasz już wkrótce na profilach Parlamentu Studentów RP na Facebooku i Instagramie.
MK