W piątek, 13 stycznia, na wielu uczelniach odbędzie się kolejna odsłona Nocy Biologów. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość”.
To XII edycja Nocy Biologów. Celem tej ogólnopolskiej akcji popularnonaukowej jest nie tylko promocja nauk biologicznych, ale także przybliżenie w niekonwencjonalny i przystępny sposób skomplikowanych zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie ożywionej. Wszystkie zaplanowane wydarzenia będą tym razem przebiegać pod hasłem: „Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość”. Uczestnicy dowiedzą się wielu fascynujących ciekawostek nie tylko na temat wody. Oto kilka wybranych propozycji.
Uniwersytet Szczeciński (Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych) przygotował na tę noc blisko 20 zajęć w formie warsztatów, pokazów, laboratoriów o charakterze obserwacyjnym, jak i doświadczalnym. Podczas nich będzie się można dowiedzieć, co pływa w rzece czy jeziorze lub siedzi przyczajone na dnie i czy trzeba się tego obawiać. Zaprezentowane zostaną skorupiaki planktonowe oraz denni mieszkańcy zbiorników. Dodatkowo naukowcy przybliżą szczecińską „Amazonię”, będącą plątaniną kanałów, dzikich zakątków, zamieszkałą przez rzadkie gatunki zwierząt, a przede wszystkim ptaków. Oglądając alegaty zielnikowe, będzie można dać się „wciągnąć” w torfowiska. Zaprezentowany zostanie także wykład „Co dalej z Odrą”, podczas którego ekspert odpowie na pytania. Przygotowano również dwie wystawy: jedną poświęconą wybranym grzybom leczniczym i trującym, które możemy spotkać nie tylko podczas jesiennego grzybobrania, i drugą – dotyczącą szkła laboratoryjnego – podstawowego wyposażenia każdego laboratorium. W programie nie zabraknie również bardzo popularnych wykładów m.in. na temat dobierania się ludzi w pary, śmiechoterapii z pokazem kilku technik śmiechoterapeutycznych. W tym dniu będzie także okazja do odwiedzenia nowocześnie wyposażonych laboratoriów, poznania technik badawczych, jakimi posługują się na co dzień naukowcy. Będzie możliwość m.in. samodzielnego wykonania preparatów mikroskopowych z bakterii lub „własnoręcznie” oznaczyć grupę krwi.
Uniwersytet w Białymstoku (Wydział Biologii) zaprasza na wykłady m.in. o znaczeniu wody w przyrodzie, roli torfowisk, zamieszkujących bagna łosiach, o związanych z wodą mikroorganizmach, roślinach, płazach czy ptakach, ale też o zagrożeniach takich jak mikroplastik. Mieszkańcom zbiorników wodnych można też będzie przyjrzeć się z bliska. Pracownicy wydziałowej zwierzętarni zapraszają na wspólne zwiedzanie Akwarystycznego Wieżowca z roślinami i zwierzętami wodnymi z całego świata. Zainteresowani będą też mogli spytać specjalistę o to, jak rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką i jakie gatunki ryb wybrać. Naukowcy odpowiedzą na pytania, jakie czynniki wpływają na jakość wody w lokalnym środowisku, co widać w kropli H2O pod mikroskopem i czy woda może być źródłem epidemii?
Ponad sto godzin zajęć z zakresu nauk biologicznych, w tym 22 laboratoria i pokazy, 7 wykładów, wystawę fotograficzną, 2 pokazy filmowe oraz grę terenową przygotował Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (Wydziale Biologii i Biotechnologii). Wydarzenie zostało podzielone na dwie części – przedpołudniową sesję wykładów online oraz popołudniowe pokazy i laboratoria w formie stacjonarnej. Nie zabraknie pokazów już sprawdzonych, znanych z wcześniejszych edycji, tj. „Elektryczne rośliny” (przedstawiające różne aspekty powstawania i wykorzystywania napięcia elektrycznego w organizmach roślinnych), „Opowieści z krypty” (prezentujące wybrane narządy anatomiczne człowieka oraz ciekawostki dotyczące ich budowy i funkcjonowania), a także warsztaty pn. „Bezkręgowce na wyciągnięcie ręki”, podczas których uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać preparat mikroskopowy z żywym organizmem, a nawet poobserwować i „pogłaskać” żywe owady tropikalne czy spotkać się „oko w oko” z jadowitymi pająkami i skorpionami. Wśród nowych propozycji zajęć znajdziemy tematy dotyczące m.in fluorescencji i fosforescencji w przyrodzie, bioróżnorodności, żywienia, działania mózgu i narządów zmysłów, a nawet DNA i hodowli komórek roślinnych i zwierzęcych. Uczestnicy, biorąc udział w prostych doświadczeniach i eksperymentach, będą mogli wcielić się zarówno w rolę młodego laboranta, detektywa, producenta kosmetyków, poznać bliżej warsztat pracy biologa i biotechnologa oraz tajemnice tej dziedziny wiedzy.
Uniwersytet Śląski w Katowicach (Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska) rozpocznie Noc Biologów od wykładu pt. „Biologiczne oczyszczanie ścieków”. Później będzie można wziąć udział w serii spotkań z naukowcami, realizowanych w konwencji popularnonaukowych prezentacji, warsztatów i dyskusji. Jednocześnie będą prowadzone dla dzieci i młodzieży gry, quizy i konkursy z licznymi atrakcyjnymi nagrodami.
Uniwersytet Rzeszowski (Instytut Biologii i Biotechnologii oraz Kolegium Nauk Przyrodniczych) przygotował wykłady (m.in. „Hydroekologia, czyli jak ocalić ekosystemy rzeczne”, „Woda i podróże przez 4 kontynenty”), warsztaty („Ile życia jest w wodzie?”, „Fluorescencyjna metamorfoza komórki”, „Ogień i woda w świecie roślin”), pokazy („Zabawy z wodą”, „Zabawy z suchym lodem”, „Barwne laboratorium”) oraz quizy i gry edukacyjne.
Noc Biologów odbędzie się 13 stycznia. Wstęp na imprezy jest darmowy, na większość zajęć wymagana jest rejestracja. Szczegółowe opisy wszystkich atrakcji można znaleźć na ogólnopolskiej stronie Nocy Biologów.
MK