Podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu wręczono nominacje członkom Akademii Kopernikańskiej. Akty powołania do nowej instytucji otrzymało 48 osób.
Akademia Kopernikańska została utworzona 1 września 2022 r. Wedle zamysłów jej pomysłodawców, ma zwiększyć konkurencyjność i przyczynić się do większej rozpoznawalności polskiej nauki w świecie. Głównym jej zadaniem jest realizacja Narodowego Programu Kopernikańskiego, który obejmuje m.in.: finansowanie badań naukowych (w tym przyznawanie stypendiów i grantów kopernikańskich), wspieranie Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, przyznawanie Nagród Kopernikańskich, powoływanie Ambasadorów Akademii Kopernikańskiej.
W Toruniu, podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego, nominację na Sekretarza Generalnego Akademii Kopernikańskiej odebrał prof. dr hab. Krzysztof Górski. Do jego zadań należeć będzie bieżące kierowanie działalnością nowej instytucji. Prof. Górski jest astronomem, który w swojej pracy naukowej zajmuje się kosmologią obserwacyjną, wielkoskalową strukturą Wszechświata i mechanizmem powstawania galaktyk. Studia astronomiczne ukończył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracował w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Obecnie jest zatrudniony w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz laboratorium NASA. Dwa lata temu był laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich. Kadencja Sekretarza Generalnego trwa 7 lat.
Nominacje wręczono także pierwszym członkom Akademii Kopernikańskiej. Do zasiadania w nowej instytucji prezydent na wniosek ministra edukacji i nauki powołał 50 osób. W imieniu głowy państwa akty nominacyjne przekazała Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.
Do Izby Astronomii i Nauk Matematyczno-Przyrodniczych zostali powołani:
W Izbie Nauk Ekonomicznych i Zarządzania zasiadać będą:
Izbę Filozofii i Teologii tworzą:
Do Izby Nauk Prawnych zostali powołani:
W skład Izby Nauk Medycznych weszli:
Jak wyjaśniał na naszych łamach prof. Grzegorz Górski, pełnomocnik ministra edukacji i nauki do spraw organizacji Akademii Kopernikańskiej, druga połowa składu będzie powołana przez prezydenta już na wniosek członków Akademii.
Później, wraz z powstającymi wakatami – członkostwo Akademii wygasa po osiągnięciu 80. roku życia – uzupełnianie składu będzie następowało sukcesywnie na wniosek akademików. Oznacza to, że w nieodległej perspektywie zdecydowana większość członków Akademii Kopernikańskiej to będą uczeni mający rekomendację własnych środowisk naukowych – tłumaczył prof. Górski.
MK, źródło: MEiN