Jak smog niszczy nasze zdrowie? Jakie technologie mogą pomóc w jego zmniejszeniu? Na Politechnice Wrocławskiej rusza cykl otwartych spotkań z ekspertami, którzy będą rozmawiać o pomysłach na poprawę jakości powietrza we Wrocławiu.
Pierwsze z nich, które będzie poświęcone nowoczesnym technologiom, zaplanowano na 28 listopada. Początek o godz. 16.00 w Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej (Bibliotech), pl. Grunwaldzki 11a, sala 007.
Głównym powodem zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest spalanie węgla i drewna w gospodarstwach domowych, które odpowiada za ponad 50 proc. emisji pyłów (PM10) i ponad 80 proc. emisji rakotwórczego benzo(a)pirenu. Zanieczyszczenie wzmagają także zakłady przemysłowe i elektrownie węglowe oraz komunikacja – najbardziej uciążliwe są stare samochody z silnikami diesla, często bez filtrów cząstek stałych.
– Raporty publikowane przez WHO jednoznacznie stwierdzają, że wdychanie zanieczyszczonego powietrza negatywnie wpływa na naszą kondycję zdrowotną m.in. na układ oddechowy, czy układ krwionośny. W przypadku oceny szkodliwości wdychanego powietrza ważne są dwie kwestie – długość ekspozycji na zanieczyszczenie i faktyczne stężenie szkodliwych substancji – mówi prof. Izabela Sówka z Wydziału Inżynierii Środowiska PWr.
Najprostszą metodą uniknięcia smogu wydaje się niewychodzenie z domu, ale nawet wtedy nie jesteśmy w stanie się przed nim zabezpieczyć. – Szkodliwe cząsteczki dostają się do pomieszczeń gdy np. otwieramy okna, drzwi, a nawet na podeszwach butów. W wypadku gdy nie wietrzymy mieszkań, są one cały czas obecne i również mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie – tłumaczy badaczka.
W trakcie spotkania będzie można m.in. posłuchać o projekcie realizowanym na PWr przez dr. Bartłomieja Szyję z Wydziału Chemicznego, który prowadzi badania nad stworzeniem sztucznego liścia na bazie grafenu przetwarzającego dwutlenek węgla.
Pełną listę prelegentów można znaleźć na stronie: http://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/przed-nami/wroclaw-w-smogu-i-debata-na-politechnice-wroclawskiej-315.html
Drugi panel, którego głównym tematem będzie wpływ smogu na zdrowie, zaplanowano na 5 grudnia, a trzeci odbędzie się tydzień później i w jego trakcie omawiane będą społeczne skutki smogu.
Efektem wszystkich spotkań będzie opracowanie rekomendacji działań – technologicznych, prawnych i edukacyjnych, których celem będzie zmniejszenie poziomu smogu w mieście i na terenie całego Dolnego Śląska. Dokumenty zostaną przekazane władzom miasta i dolnośląskim samorządowcom.
Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny. Będą one także tłumaczone na język migowy.
Michał Ciepielski