Studenci i naukowcy trzech wrocławskich uczelni projektują ogród społeczny dla seniorów. Inicjatywę finansuje miasto w ramach programu WAZZA.
Kilkunastu studentów z kół naukowych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Politechniki Wrocławskiej i Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu połączyło siły, aby zaprojektować i zbudować ogród społeczny dla podopiecznych Dziennego Domu Pomocy przy ul. Ciepłej. Studenci budują wspólnie pergolę, dostosowując projekt do potrzeb osób starszych.
Przedsięwzięcie rozpoczęło się już w kwietniu, kiedy powołane zostały zespoły oraz ich opiekunowie. Studenci w całym okresie realizacji projektu mogą liczyć także na pomoc konsultantów – fachowców w danej dziedzinie na każdej z trzech uczelni.
Miasto odezwało się do nas jako pierwszych z już gotowym pomysłem i pytaniem, czy weźmiemy udział w projekcie przy założeniu, że będzie to kooperacja trzech uczelni – mówi dr Małgorzata Świąder z UPWr. – Już wcześniej zespoły z UPWr wykonały dwa ogrody społeczne: przy ul. Grunwaldzkiej (projekt „Green Inclusion”) i dla Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 przy ul. Dawida („EduGarden”). Mamy więc doświadczenie, sam projekt FoodSHIFT2030, którym kieruję zakłada między innymi promowanie tworzenia ogrodów społecznych – dodaje.
Nic o nas bez nas
Pierwszym krokiem było przeprowadzenie wywiadów z podopiecznymi ośrodka przy ul. Ciepłej, poznanie ich potrzeb i zrozumienie problemów.
Zrobiliśmy drzewo marzeń, pytaliśmy seniorów o to, czego oczekują od tej przestrzeni, co sprawiłoby, żeby poczuli się w niej bezpiecznie i komfortowo. Niektórzy wracali do nas z odpowiedziami wielokrotnie, jeśli wpadli na kolejny pomysł, wszyscy zresztą byli bardzo aktywni – wspomina jedna ze studentek.
Zorganizowano także wykłady dla studentów. Inicjatorzy przedsięwzięcia chcieli, by żacy zdali sobie sprawę z tego, że kontakt z osobami starszymi jest dla tego projektu bardzo istotny, że głos społeczny jest kluczowy i bez niego przestrzeń po prostu nie będzie funkcjonować. Studenci początkowo spotykali się w trzech mieszanych grupach i opracowywali różne koncepcje zagospodarowania przestrzeni. Następnie, na podstawie dyskusji wokół wypracowanych pomysłów, stworzyli wspólny projekt ogrodu społecznego i zabrali się za praktyczną jego część.
Kolejne kroki
Właśnie zakończyli pracę nad prototypem modułu pergoli. Zyskała akceptację seniorów. Kolejny etap to budowa następnych modułów ławek, tworzenie ścieżek, przeniesienie części roślin, zagospodarowanie frontu budynku, a także nasadzenia według projektu, które studenci będą realizować we współpracy z seniorami z ośrodka.
Otwarcie ogrodu planowane jest na koniec września, kiedy tradycyjnie odbywają się we Wrocławiu Dni Seniora. Studenci nadali projektowi własną nazwę – „Ciepłe oparcie” – ich zdaniem dobrze oddającą charakter tej inicjatywy, której głównym celem jest dać oparcie – dosłownie i w przenośni – podopiecznym Domu Dziennej Pomocy.
Projekt jest wspólną inicjatywą miasta i wrocławskich uczelni. Środki na jego realizację pochodzą z programu WAZZA, czyli Wrocławskich Akademickich Zespołów Zadaniowych – jednej z form współpracy miasta ze środowiskiem akademickim w ramach Wrocławskiego Centrum Akademickiego.
WCA zostało powołane, aby angażować środowiska akademickie do pracy na rzecz rozwoju Wrocławia. Współpracujemy z naukowcami i wykładowcami, a teraz także ze studentami, którzy dzięki swojej kreatywności i nieszablonowemu podejściu nadają projektom świeżości i energii – wyjaśnia Anna Gil, koordynatorka WCA z Urzędu Miasta Wrocławia.
źródło: UPWr