Aktualności
Życie akademickie
29 Stycznia
Źródło: Wikipedia
Opublikowano: 2021-01-29

Wszyscy kochamy prawdę, ale…

Spotkanie pt. „O prawdzie w języku” zainaugurowało V edycję cyklu „Wielkie pytania w nauce”, organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Tym razem, z uwagi na zmianę formuły spotkania, publiczność zgromadziła się nie w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej, lecz w zaciszu swoich domów, przed monitorami komputerów i smartfonów. Najważniejsze pozostało jednak bez zmian. To była prawdziwa uczta dla miłośników talentu i wiedzy prof. Jerzego Bralczyka. Często poruszanym wątkiem podczas spotkania z wybitnym języzkoznawcą były prawda, kłamstwo i manipulacje.

Nie lubię kłamstwa! Kłamstwo i prawda nie są symetryczne. Kłamstwo to intencyjny zabieg w celu oszukania. Prawda jest poza nami. Kłamstwo jest w nas. Kłamstwo jest nasze. Prawda jest zewnętrzna, obiektywna. (…) Mówimy o naszych prawdach. Samo powiedzenie nasza prawda przypomina pytanie Piłata „Cóż to jest prawda?”. Relatywizacja prawdy jest czasami pożądana.

W czasie spotkania poruszone zostało również zagadnienie post-prawdy. Pojawił się także problem „białych kłamstw”, fake newsów, a także wpływu mediów społecznościowych na sposób komunikacji.

Zmiany w technologii komunikacji sprawiły, że pojawiło się wiele gatunków charakterystycznych dla komunikacji internetowej, które prawdę stawiają w różnych znakach interpunkcyjnych, oddalając ją od pierwotnej dawnej prawdy.

Profesor w swoim wystąpieniu podkreślał, iż kiedy ktoś ma jasną wizję prawdy, jeżeli ktoś wie jak jest naprawdę, to trochę się tej osoby obawia. Z uśmiechem przytoczył dowcip, który stał się mottem jednej z książek Czesława Miłosza: „Jeśli ktoś ma 50% racji, to w porządku. Jeśli ktoś ma 60% racji, to jest człowiekiem, który dużo wie. Jeżeli ma 80% racji, to trzeba na niego uważać. Natomiast jeśli ktoś ma 100% racji, to jest już najgorszym łobuzem”. W czasie spotkania padło też bardzo ważne pytanie z pogranicza językoznawstwa i filozofii: co zrobić, aby między nami było więcej prawdy? Odpowiedź na nie w relacji ze spotkania, którą zamieszczamy poniżej.

Wykład pt. „O prawdzie w języku” cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Premierę spotkania obejrzało blisko 15 tys. użytkowników. Co więcej, spotkanie wzbudzało wiele emocji już na kilka tygodni przed jego premierą. Do organizatorów spłynęło wiele pytań. Najciekawsze z nich zadano prof. Bralczykowi w trakcie rozmowy.

Cykl wykładów popularnonaukowych „Wielkie Pytania w Nauce” organizowany jest od 2016 roku przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Do tej pory wykłady obejrzało już ponad 8 mln osób. Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem było częścią obchodów jubileuszu 25-lecia uczelni.

źródło: www.wsiz.edu.pl

Dyskusja (0 komentarzy)