Rozpoczął się plebiscyt „Historia Zebrana”. 29 publikacji walczy o tytuł najlepszej książki historycznej I półrocza 2017 r. Szczęśliwych zwycięzców wyłonią internauci i eksperci na stronie www.historiazebrana.pl. Na głosujących czekają atrakcyjne nagrody.
Można zapoznać się ze zgłoszonymi do plebiscytu pozycjami w trzech kategoriach: „w rolach głównych” (książki biograficzne), „okiem badacza” (książki naukowe) oraz „historia niebanalna” (książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy). Wyboru laureatów dokonają internauci w powszechnym głosowaniu oraz specjalne jury, składające się z: redaktorów portalów Histmag.org i Granice.pl, publicystów historycznych, naukowców i doświadczonych recenzentów książek.
Głosować można na stronie www.historiazebrana.pl. Pierwszy etap głosowania, w którym wybrane zostaną tytuły wytypowane do nagrody, zakończy się 19 czerwca. Drugi etap, w którym ogłoszone zostaną nominacje i wybierane najlepsze publikacje, potrwa od 20 czerwca do 3 lipca. Na głosujących Internautów czeka 60 nagród książkowych.
„Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” to unikalna inicjatywa, której celem jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach. Przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie przez redakcje: portalu historycznego Histmag.org oraz serwisu Granice.pl – wszystko o literaturze. „Historia zebrana” przeprowadzany jest w dwóch półrocznych edycjach. Spośród zwycięzców w I i II półroczu wyłaniane są publikacje, które otrzymują tytuł najlepszej książki historycznej roku.
Lista publikacji biorących udział w naszym plebiscycie I półrocza 2017 r.:
W rolach głównych
Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.
(Agora) Mandelsztam. Wspomnienia. Księga druga
(OW Kucharski) Autobiografia Nikoli Tesli
(Bezdroża) Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX – wiecznej Azji Środkowej
(Czarne) Zespół Stalina
(Fronda) Niezatapialni i łódź podwodna
(Karta) Gorzkie lata
(Karta) Wstaje świt
(PWN) Ostatni pilot myśliwca
(PWN) Randka z wrogiem
(PWN) Obrońca Skarbów
Okiem badacza
Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków – zawodowców lub pasjonatów danego tematu.
(Biały Kruk) Dzieje Polski t. 3
(Difin) Powstanie Warszawskie 1944. Taktyka walki w mieście
(Historia Moja Pasja) Wolność, równość, morderstwo. Zbrodnie rewolucji francuskiej
(Historia Moja Pasja) Czarna księga komunizmu
(Napoleon V) Historia zimnej wojny
(Rebis) Dawaj czasy
(ECS) Czerwiec 1976
(PWN) Zabójcze układy. Służby PRL i międzynarodowy terroryzm
(PWN) Grażdanin NN. Życie codzienne w ZSRR
(PWN) Święte wojny Piastów
(MHK) Okupanci. Niemcy w okupowanym Krakowie
Historia niebanalna
Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.
(Agora) 300 lat milczenia
(Jama) Był sobie król
(CLMedia) Krew wojowników
(Erica) Legenda wikingów
(Erica) Podwieczorki u Lucyfera
(Erica) Skald wężowy język t. 2
(Fronda) Klincz
(Esteri) Pompeje. Trzy ostatnie dni
Zapraszamy do głosowania na www.historiazebrana.pl.
Małgorzata Koziej