Aktualności
Życie akademickie
21 Czerwca
Fot. Adrian Wykrota
Opublikowano: 2022-06-21

Wybitny chemik doktorem honoris causa UAM

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, prof. Jean-Marie Lehn, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uroczystość odbyła się 20 czerwca w Auli Lubrańskiego Collegium Minus.

Prof. Jean-Marie Lehn to naukowiec o światowej renomie, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 1987 roku, wykładowca prestiżowego Collège de France. Tematyka jego badań obejmuje zakres od chemii teoretycznej, poprzez chemię supramolekularną, do chemii stosowanej i materiałowej. Jak napisali w uchwale w sprawie nadania godności członkowie Senatu UAM, prof. Jean-Marie Lehn to jeden z najwybitniejszych uczonych naszych czasów, „wskazujący nowe kierunki ludzkiej myśli”.

Tytuł doktora honoris causa jest nie tylko wyrazem podziwu dla osiągnięć wybitnego naukowca. Stanowi także dowód naszej wielkiej wdzięczności za jego szczególne zasługi dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Prof. Lehn jest mistrzem dla kilku pokoleń poznańskich chemików, wielu z nich miało okazję odbywać staże w laboratorium w Strasburgu, korzystać z rad, recenzji i wsparcia profesora. To także życzliwy ambasador naszej uczelni we Francji i Europie, co miało znaczący wpływ na powodzenie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w staraniach o przystąpienie do Uniwersytetu Europejskiego. Jest wreszcie wielkim znawcą i wielbicielem polskiej kultury, szczególnie muzyki. Trudno byłoby znaleźć większego przyjaciela Polski i Polaków wśród wielkich uczonych tego świata – podkresliła prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM.

W swoim przemówieniu prof. Lehn porównał pracę chemika do profesji artysty.

Kamień, dźwięk i słowo same nie stanowią dzieła rzeźbiarza, kompozytora lub pisarza, który z nich tworzy. Podobnie chemik tworzy nowe cząsteczki, materiały i nowe właściwości z elementów danych mu przez naturę. Treścią chemii nie jest jedynie odkrywanie, ale wynalazki, a przede wszystkim tworzenie. Księgi chemii nie należy tylko odczytać – należy ją napisać. Partytura w chemii nie służy do odczytania – trzeba ją skomponować! – zaznaczał nowy honorowy doktor UAM.

Agnieszka Ksiązkiewicz, źródło: UAM

Dyskusja (0 komentarzy)