Aktualności
Życie akademickie
18 Maja
Źródło: www.sum.edu.pl
Opublikowano: 2023-05-18

Wybitny kardiolog doktorem honoris causa ŚUM

Światowej sławy kardiolog prof. Gregory Lip został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Uroczystość odbyła się 17 maja.

Prof. Gregory Lip jest wybitnym naukowcem, ekspertem w obszarach migotania przedsionków, trambogenezy, leczenia przeciwkrzepliwego, prewencji udaru mózgu, nadciśnienie tętniczego. Jego macierzysta uczelnia – Uniwersytet w Birmingham – należy do wiodących na świecie ośrodków badawczych w zakresie migotania przedsionków. Prowadzone przez niego projekty badawcze przyczyniły się w istotny sposób do zmiany międzynarodowych i narodowych zaleceń praktycznych. Jest praktykującym lekarzem, nauczycielem akademickim, opiekunem doktorantów oraz stypendystów.

Jestem niezwykle wzruszony i szczęśliwy, że w mojej zaprzyjaźnionej uczelni otrzymałem to najwyższe wyróżnienie. Współpracujemy od lat, współpraca rozwija się wyjątkowo owocnie. Jestem dumny, że podczas staży szkoleniowych mogę gościć tak wielu zdolnych polskich młodych lekarzy – stwierdził prof. Gregory Lip, który od dawna współpracuje ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, szpitalem SUM, w organizacji szkoleń oraz wspólnych publikacji.

Cieszy się dużym autorytetem w światowym środowisku naukowym i specjalistycznym, szczególnie kardiologicznym. Wyrazem tego są m.in. cztery tytuły doktora honoris causa, liczne nagrody i członkostwa honorowe narodowych towarzystw naukowych. Zasiada m.in. w Polskim Towarzystwie Kardiologicznym.

Na jego dorobek składa się 2900 publikacji (ponad 290 tysięcy cytowań wg Google Scholar).

MK, źródło: SUM

Dyskusja (0 komentarzy)