Aktualności
Życie akademickie
07 Lutego
Fot. Adrian Wykrota
Opublikowano: 2022-02-07

Wybitny polski hellenista doktorem honoris causa UAM

Jeden z najbardziej znanych i cenionych hellenistów w Polsce, prof. Henryk Podbielski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Uroczystość odbyła się w poniedziałek 7 lutego. Z uwagi na pandemię koronawirusa miała kameralny charakter. Wybitny filolog klasyczny, od 1963 roku związany z lubelską uczelnią, otrzymał najwyższą godność akademicką z rąk prof. Bogumiły Kaniewskiej, rektora UAM.

To profesor Henryk Podbielski objaśniał przez lata polskiemu czytelnikowi tajemnice greckiej literatury, pokazując, że historię ludzkości tworzą uniwersalne pytania i dylematy, powtarzające się w różnych dekoracjach, ale podobne w swej istocie – mówiła prof. Kaniewska wręczając tytuł.

Prof. Podbielski jest uczonym o uznanej pozycji w światowym środowisku filologów klasycznych i historyków filozofii. Wykładał na uniwersytetach, m.in. w Leuven i w Louvain-la-Neuve, Amsterdamie, Nijmegen, Eichstätt, Heidelbergu, Paryżu, Mediolanie i Rzymie. Od 1963 do 2011 roku był pracownikiem naukowo-dydaktycznym KUL. W okresie 2002–2005 stał na czele Instytutu Filologii Klasycznej KUL.

W latach 1999–2001 kierował projektem badawczym „Literatura Grecji starożytnej”, w którym brało udział 26 polskich hellenistów. Rezultatem ich prac jest olbrzymia synteza literatury greckiej (wydana przez KUL w 2005 roku), obejmująca całość jej dziejów, od Homera (VIII w. przed Chr.) po Nonnosa (V w. po Chr.).

W latach 1975–2010 prof. Podbielski zasiadał w Komitecie Nauk o Kulturze Antycznej PAN, od 2004 r. jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności. W 2005 r. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP; w 2006 r. nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za redakcję i współautorstwo monografii „Literatura Grecji starożytnej”, zaś w 2011 r. – nagrodę Rektora KUL I stopnia za całokształt osiągnięć naukowo-dydaktycznych.

MK, źródło: UAM, KAI

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)