Aktualności
Życie akademickie
21 Kwietnia
Opublikowano: 2022-04-21

Wyjadą na staż do USA

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta ogłosiła listę laureatów Programu BioLAB. Na roczny staż do jednego z czterech renomowanych ośrodków badawczych w Stanach Zjednoczonych wyjedzie blisko pół setki studentów i studentek.

Program BioLAB przeznaczony jest dla studentów studiów magisterskich i doktoranckich kierunków biologiczno-chemicznych oraz medycznych. Podczas stażu studenci dołączają do zespołów badawczych prowadzących projekty z takich dziedzin, jak neurologia, krystalografia, wirusologia czy genetyka molekularna. Wyniki badań prowadzonych w trakcie stażu często stają się podstawą artykułów publikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych, m.in. „Nature”, „Proteins: Structure, Function, and Bioinformatics” czy „Acta Crystallographica.” Stypendyści programu BioLAB biorą też aktywny udział w życiu amerykańskiej uczelni, uczestniczą w seminariach, wykładach gościnnych oraz poznają amerykańską kulturę.

W ramach tegorocznej edycji nadesłano 110 wniosków. Rekrutacja składała się z dwóch etapów: oceny formalnej i merytorycznej elektronicznego wniosku zgłoszeniowego oraz rozmów z komisją kwalifikacyjną. Z powodu pandemii koronawirusa rozmowy odbyły się w formule hybrydowej: stacjonarnie w Warszawie i Krakowie oraz online. Na staż zakwalifikowano 48 studentek i studentów reprezentujących 16 szkół wyższych i jeden instytut Polskiej Akademii Nauk. Najwięcej wywodzi się z Uniwersytetu Jagiellońskiego (14) i Uniwersytetu Warszawskiego (9).

Wyjadą do jednego z czterech renomowanych ośrodków badawczych w USA: Oklahoma Medical Research Foundation; University of Chicago; University of Texas, Southwestern Medical Center oraz University of Virginia.

MK, źródło: www.fulbright.edu.pl

Lista laureatów Programu BioLAB 2022/2023

Dyskusja (0 komentarzy)