Aktualności
Życie akademickie
21 Stycznia
Fot. Filip Kacalski
Opublikowano: 2022-01-21

Wyjątkowa kolekcja trafiła do Uniwersytetu Szczecińskiego

Uniwersytet Szczeciński wzbogacił się o kolekcję ponad 8 tys. odznak sportowych. Ten imponujący zbiór przekazał uczelni jeden z działaczy sportowych, przed laty zawodowo związany z piłką ręczną i boksem. 

Uroczyste przekazanie kolekcji 8208 odznak sportowych na ręce prof. Waldemara Tarczyńskiego, rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, odbyło się 18 stycznia. Jej właścicielem jest Ryszard Getek, wieloletni działacz sportowy i społeczny, były prezes Okręgowego Związku Piłki Ręcznej i Okręgowego Związku Bokserskiego w Szczecinie. Początek jego kolekcjonerskiej pasji datuje się na połowę ubiegłego stulecia.

Do zbierania odznak sportowych zainspirowała mnie moja siostra, która od młodości kolekcjonowała znaczki pocztowe. Natomiast ja od dziecka pasjonowałem się sportem, a szczególnie lubiłem grać w piłkę ręczną. Od 1956 roku zacząłem zbierać odznaki sportowe i do dziś zebrałem 8208 sztuk – wspomina.

Pasja na całe życie

Zbiór zawiera odznaki sportowe z całej Polski, ale też są i zagraniczne. Obok znaczków klubowych w kolekcji znajdują się znaczki różnych organizacji kultury fizycznej (w tym federacje i związki sportowe), kwalifikacyjne (m.in. system klas sportowych), okolicznościowe z imprez sportowych, igrzysk i turniejów szkolnych. Dużo miejsca zajmują pamiątkowe znaczki z igrzysk olimpijskich, m.in. z Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Szczególną pozycję w kolekcji zajmują odznaki przedwojennych klubów sportowych, w tym „Czarnych” Lwów i „Pogoni” Lwów. Dla historyków szczecińskiego sportu szczególną wagę będą z pewnością mieć znaczki pierwszych szczecińskich klubów, począwszy od Odry, przez Pioniera, Ogniwa, AZS, aż po Pogoń. Zgromadzenie tak dużej kolekcji było nie lada wyzwaniem.

Przekazuję moje zbiory, gdyż doszedłem do wniosku, że chcę coś po sobie zostawić nie tylko rodzinie, ale i społeczeństwu. Mam nadzieję, że moja kolekcja zainteresuje młodzież, a także zachęci do odkrycia pasji we własnym życiu – mówi Ryszard Gietek.

Jest nie tylko kolekcjonerem, lecz także oficerem Wojska Polskiego służącym w Pułku Piechoty w Szczecinie od 1955 r., a następnie w 33 Batalionie Łączności, w którym uprawiał czynnie piłkę ręczną i tenis stołowy. Od 1958 r. był sędzią piłki nożnej, a od 1966 r. także piłki ręcznej. W 1960 r. został wybrany do zarządu Wojskowego Klubu Sportowego „Wiarus”. W latach 1973–1976 i 1989–1991 pełnił funkcję prezesa Okręgowego Związku Piłki Ręcznej. Obok pracy sędziego sportowego, społecznie działał w różnych organizacjach sportowych, w tym w Zachodniopomorskiej Federacji Sportu, Szczecińskim Towarzystwie Sportowym i Okręgowym Związku Bokserskim.

Planowana wystawa

Kolekcja odznaczeń sportowych zostanie ulokowana w pomieszczeniach Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego i w tym roku udostępniona zwiedzającym.

Mamy już zamówione specjalne gabloty, aby odznaczenia sportowe mogły w nich zostać bezpiecznie zamontowane. Planujemy podzielić je tematycznie, dlatego przewidujemy, że przygotowanie wystawy potrwa kilka miesięcy – zapowiedziała dr hab. Marta Stępień-Słodkowska, prof. US, dziekan WKFiZ.

Nad jej przygotowaniem będzie czuwał dr Ryszard Stefanik z Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej, który naukowo zajmuje się historią sportu.

Agnieszka Lizak, źródło: USz

 

Dyskusja (0 komentarzy)