Aktualności
Życie akademickie
09 Kwietnia
Fot. Leszek Zych
Opublikowano: 2024-04-09

Wykład o podwójnym życiu odzyskanych miast

O powstawianiu nowych kultur na terenach post-przesiedleniowych będzie mowa 17 kwietnia podczas Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na Politechnice Wrocławskiej. Wykład pt. „Miastowtóry – podwójne życie odzyskanych miast” wygłosi dr Karolina Ćwiek-Rogalska z Instytutu Slawistyki PAN.

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe organizowane jest od 2017 toku. To cykl wykładów skierowanych do szerokiego grona odbiorców: studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy.

Najbliższą prelekcję wygłosi dr Karolina Ćwiek-Rogalska, antropolożka kulturowa i bohemistka z Instytutu Slawistyki PAN. Zajmuje się antropologią rzeczy i krajobrazu, prowadzi badania terenowe w Polsce i w Czechach. Interesują ją procesy powstawania nowych kultur na terenach post-przesiedleniowych, czyli takich, z których wysiedlono dotychczasowych mieszkańców, a w ich miejsce przybyli nowi. Bada m.in. Pomorze Środkowe oraz zachodnie i północne Czechy. Prowadzone przez nią badania stanowią część globalnej debaty w studiach nad pamięcią i przesiedleniami.

W 2022 roku zdobyła ERC Starting Grant, a w ub.r. otrzymała Nagrodę NCN w kategorii nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce za wyznaczenie nowej kategorii kultur osadniczych (resettlement cultures) w badaniach nad kulturami obszarów post-przesiedleniowych. Była także laureatką Nagród Naukowych „Polityki”.

Jej wykład pt. „Miastowtóry – podwójne życie odzyskanych miast” odbędzie się 17 kwietnia w Centrum Kongresowym we Wrocławiu, początek o godz. 13:15. Wstęp na prelekcję jest darmowy, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)