Aktualności
Życie akademickie
20 Sierpnia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2018-08-20

Wyróżnienie dla gdańskiego kampanologa

Dr hab. Krzysztof Maciej Kowalski, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, został wybrany członkiem honorowym Towarzystwa Kampanologów Litewskich. Na jego cześć zostanie zagrany specjalnie przygotowany utwór na carillon. Uroczystość odbędzie się 25 sierpnia w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska.

W XVI–XVIII wieku Gdańsk był najbardziej znanym ośrodkiem odlewania dzwonów w całym regionie Morza Bałtyckiego, większym od Lubeki, Sztokholmu czy Królewca. Odlane w Gdańsku dzwony można odnaleźć nie tylko w Polsce, ale również na terenie zachodniej Ukrainy, Białorusi, a także na Litwie. W tym roku mija okrągła 400. rocznica odlania przez słynnego gdańskiego ludwisarza Gerdta II Benningka najstarszego do dziś zachowanego kowieńskiego dzwonu. Z tej okazji, a w szczególności za osiągnięcia w badaniach nad historycznymi dzwonami Prus oraz za działalność w dziedzinie kampanologii, Societas Campanarum Lituaniae wybrało na swojego członka honorowego znanego historyka, kampanologa i paleografa, profesora Uniwersytetu Gdańskiego, doktora habilitowanego Krzysztofa Macieja Kowalskiego. Jak każdemu innemu honorowanemu tym tytułem, zostanie mu wręczony symboliczny dzwoneczek.

Uroczystości, która odbędzie się 25 sierpnia w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, towarzyszyć będzie koncert Anny Kasprzyckiej na carillonie, który znajduje się w ratuszowej wieży. Poświęcony prof. Kowalskiemu utwór został przygotowany przez litewskich kampanologów.

MK

(Źródło: UG)

Dyskusja (0 komentarzy)