Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek, znane jako CERN, obchodzi w tym roku swoje 70-lecie. Z tej okazji w kilku polskich miastach organizowana jest interaktywna wystawa „Accelerating Science”, dzięki której można zrozumieć i doświadczyć nauki na najwyższym poziomie.
Wystawa „Accelerating Science” została podzielona na trzy części, które w przystępny sposób dostarczają odwiedzającym wiedzy na temat ewolucji Wszechświata, działalności laboratorium CERN i jego unikatowego w skali światowej kompleksu akceleratorowego. Multimedialna forma wystawy pozwala zanurzyć się w świecie nauki – dotknąć, zobaczyć i doświadczyć fascynującego świata fizyki cząstek elementarnych.
Dzięki zaangażowaniu Centrum GovTech, wystawie towarzyszy ekspozycja #CERN70PL, która w przystępny sposób ukazuje wkład polskich przedsiębiorców, naukowców i wynalazców w rozwój i sukces Europejskiej Rady Badań Jądrowych. Zapoznając się z wystawą towarzyszącą, dowiesz się więcej m.in. o eksperymentach ALICE, COMPASS, CMS, LHCb i ATLAS, a także o odkryciu cząstki Higgsa w 2012 roku.
Myślę, że ta wystawa ma szansę przyciągnąć nowych fizyków, którzy zobaczą, że już w tej chwili w CERN-ie pracuje 160 osób i miejmy nadzieję, że za kilka lat będzie to 300, a może nawet 500 – mówi dr hab. inż. Damian Gąsiorek, dyrektor Centrum GovTech.
Wystawa odwiedza przez cały rok polskie miasta. W połowie maja uroczyście zainaugurowano ekspozycję w Krakowie (czynna do 26 maja w hali sportowej Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica). Podczas wydarzenia odwiedzający mieli okazję poznać kulisy powstawania wystawy oraz posłuchać ciekawostek na temat eksperymentów i badań naukowych, które przyniosły światu przełomową wiedzę.
Harmonogram wystaw
Dodatkowe informacje o wystawie dostępne są na stronie organizatora: https://www.ifj.edu.pl/cern70pl.
O CERN
CERN to obecnie największe i najbardziej prestiżowe laboratorium naukowe na całym świecie. Powstał niecałe dziesięć lat po zakończeniu II wojny światowej w celu odrodzenia nauki na najwyższym światowym poziomie. W krótkim czasie stał się światowym liderem w dziedzinie badań podstawowych, odnosząc spektakularne sukcesy na polu naukowym, a także jako centrum doskonałości, kształcenia kadr naukowo-technicznych i transferu technologii oraz jako wzorzec prowadzenia badań naukowych dla pokoju, z poszanowaniem różnorodności narodowej oraz odmienności kultur i religii. Pośród licznych przełomów, jakie dokonały się w CERN, warto wspomnieć choćby odkrycie słynnej cząstki Higgsa w 2012 roku, ale również opracowanie i nieodpłatne udostępnienie ludzkości protokołu www, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesny świat.
MK