Naturalnych rozmiarów mamut, kwiat dziwidła olbrzymiego czy unoszący się w powietrzu koliber – to tylko część ze świetlnych rzeźb, które będzie można podziwiać od 11 listopada na wystawie „MagicznyBotaniczny” w Warszawie.
Wystawę „MagicznyBotaniczny”, inspirowaną światem roślin i zwierząt, przygotował Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego wraz z firmą Lumagica – międzynarodowym kreatorem ogrodów świetlnych. To już druga odsłona tego przedsięwzięcia. W ubiegłym roku cieszyło się ono olbrzymim zainteresowaniem. W okresie zimowym wystawę odwiedziło ponad 50 tys. osób. Tym razem. obok rzeźb świetlnych, takich jak naturalnych rozmiarów mamut, olbrzymi kwiat dziwidła czy unoszący się w powietrzu koliber, pojawią się również zupełnie nowe konstrukcje, stanowiące niespodziankę dla zwiedzających.
Wśród atrakcji przygotowanych przez organizatorów znajdą się też m.in. gra terenowa czy Magiczny Napój – rozgrzewający napar, którego recepturę stworzyli pracownicy Ogrodu Botanicznego UW, opierając się na roślinach ze świata baśni i legend.
Ogród Botaniczny UW powstał, by odkrywać, chronić i uczyć o świecie natury, która od wieków była inspiracją dla mitów i bajek, dlatego „MagicznyBotaniczny” świetnie wpisuje się w wartości pielęgnowane przez nas od lat – mówi prof. Marcin Zych, dyrektor Ogrodu Botanicznego UW.
Wystawa „MagicznyBotaniczny” składa się z dziesiątek konstrukcji oświetlonych przez wielobarwne światełka. Pozostaje jednak energooszczędna, ponieważ iluminacje oparte są w 100% na technologii LED. Użyte w ogrodzie ledówki zużywają nawet o 90% prądu mniej niż tradycyjne żarówki, co oznacza, że ilość energii pobieranej przez świetlne dekoracje jest podobna do tej generowanej przez windę w czteropiętrowym budynku.
Mimo niewielkiego zużycia energii, w geście solidarności wobec zagrożeń, przed którymi stoi cała Europa, organizatorzy zdecydowali się skrócić godziny otwarcia świetlnego parku względem ubiegłorocznych. Wystawę „MagicznyBotaniczny” będzie można odwiedzić od wtorku do niedzieli po zmroku. Otwarcie – 11 listopada w Ogrodzie Botanicznym UW (Al. Ujazdowskie 4).
źródło: UW