Aktualności
Życie akademickie
04 Marca
Opublikowano: 2019-03-04

Wyższe koszty uzyskania przychodu dla nauczycieli akademickich

W Konstytucji dla Nauki zalazł się zapis mówiący, że praca nauczycieli akademickich ma charakter twórczy w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. MNiSW postulowało, aby i koszty uzyskania przychodu z tego tytułu uległy zmianie.

Jak poinformował na konferencji prasowej 1 marca wiceminister Sebastian Skuza Ministerstwo Finansów zgodziło się z interpretacją resortu nauki, aby cały obszar działalności nauczycieli akademickich został objęty prawami autorskimi. Dlatego też 50% kosztów uzyskania przychodu będzie liczone od całości wynagrodzenia, a nie jak do tej pory od poszczególnych jego składników, co znacznie uprości całą procedurę.

Nauczyciele akademiccy odczują podwyższenie wynagrodzenia nie tylko z uwagi na korzystniejsze rozstrzygnięcia podatkowe, ale także ze względu na podwyższenie wynagrodzeń minimalnych. Zgodnie z założeniami KDN, w styczniu tego roku, wynagrodzenie minimalne wzrosło średnio o 800 zł. Zmianę najbardziej odczuli asystenci, wykładowcy i lektorzy, ponieważ w ich przypadku podwyżka wyniosła ponad 30%.

JK

Dyskusja (0 komentarzy)