Aktualności
Życie akademickie
24 Stycznia
Fot. Lech Kwartowicz, archiwum AMKL
Opublikowano: 2019-01-24

X Studencki Festiwal Pianistyczny we Wrocławiu

30 stycznia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu rozpocznie się X Studencki Festiwal Pianistyczny. W tym roku poświęcony będzie twórczości Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego.

Ideą Studenckiego Festiwalu Pianistycznego jest upamiętnianie twórczości wybitnych kompozytorów związanych w większym lub mniejszym stopniu z muzyką fortepianową. I edycja festiwalu sięga 2006 roku i była poświęcona muzyce Wolfganga Amadeusza Mozarta. Bohaterami kolejnych byli m.in. Franciszek Liszt, Joseph Haydn, Claude Debussy, Sergiusz Rachmaninow czy Robert Schumann. W tym roku, w trakcie pięciu festiwalowych dni, zagrane zostaną utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. Wśród wykonawców: Joanna Okulewicz, Klaudia Szybiak, Mateusz Słowikowski, Anel Toishybekova, Kamil Bednorz, Stanisław Tomaszewski, Michał Skowronek, Agata Kantor, Lilia Tarasenko, Viktoria Biełło, Marta Sowa, Daria Wilsz, Paulina Kukuczka, Piotr Niemiec, Barbara Osada, Mateusz Mikołajczak i Tomasz Marut oraz gościnnie prof. Magdalena Blum, mgr Szymon Atys i Adam Garnecki.

 

– Organizując studenckie festiwale, podpisujemy się pod tak obecnie popularną ideą „peer learning”, czyli uczenia się od samych siebie, od otoczenia. W naszym wypadku studenci zapoznają się w ciągu trzech lub pięciu lat studiów w sposób szczególny z twórczością kompozytorów eksponowanych na kolejnych edycjach festiwalu. Słuchając samych siebie, swoich koleżanek i kolegów, porównują różne interpretacje i zapoznają się w ten sposób z bogactwem spuścizny kompozytorskiej danego twórcy. Nie znaczy to, że utwory wspomnianych kompozytorów nie są wykonywane w procesie rudymentarnego przebiegu studiów. Jednak słuchanie interpretacji znacznie większej liczby utworów danego kompozytora umożliwia im skoncentrowanie się na innych niż zazwyczaj aspektach związanych ze sztuką wykonawczą. Pozwala to bliżej zapoznać się ze stylistyką poszczególnych utworów, śledzić fazy rozwojowe w twórczości danego kompozytora i ich wpływ na rozwój języka kompozytorskiego oraz wynikające z tego możliwości interpretacyjne, a także umiejscawiać je w kontekście twórczości innych artystów. Jednak najbardziej istotnym celem festiwali jest umożliwienie studentom zaprezentowania się w przestrzeni dużego audytorium – zaprasza prof. Grzegorz Kurzyński, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, kierownik Katedry Fortepianu.

 

Każdego dnia koncerty w wykonaniu studentów AMKL rozpoczynać się będą o godz. 19.00 w Sali Koncertowej AMKL. Wstęp na nie jest wolny.

 

Program festiwalu

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)