Aktualności
Życie akademickie
08 Grudnia
Opublikowano: 2017-12-08

Zagłosuj na najlepszą historyczną książkę 2017 roku

Jaka jest najlepsza książka historyczna 2017 roku? Jakie książki warto podarować bliskim w prezencie? Na te pytania odpowie konkurs i plebiscyt „Historia Zebrana” organizowany przez portal historyczny Histmag.org i wortal literacki Granice.pl. Na głosujących czekają atrakcyjne nagrody.

Głosować można na stronie projektu http://historiazebrana.pl. W tej edycji plebiscytu o tytuł najlepszej książki historycznej II półrocza 2017 r walczy 20 publikacji. Wskazywać swoich faworytów można w trzech kategoriach: „w rolach głównych” (książki biograficzne), „okiem badacza” (książki naukowe)  oraz „historia niebanalna” (książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy).

– Zapraszamy do zapoznania się ze zgłoszonymi do plebiscytu pozycjami. Najlepsze książki wybiorą internauci w powszechnym głosowaniu oraz nasi jurorzy: redaktorzy obydwu serwisów, publicyści historyczni, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek – tłumaczy Michał Świgoń z portalu Histmag.org. –  Konkurs i plebiscyt „Historia zebrana” przeprowadzany jest w dwóch półrocznych edycjach. Spośród zwycięzców w I i II półroczu wyłonione zostaną następnie publikacje, które otrzymują tytuł najlepszej książki historycznej roku.

A oto pełna lista publikacji biorących udział w plebiscycie:

W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia: Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego (OW Kucharski), Naznaczeni przez rewolucję bolszewików (Editio), Z błyskawicą na tygrysy. Dziennik powstańca (Poznańskie), Niewygodny Polak (Poznańskie), Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce (Czarne), Zamojszczyzna 1918-1959 (Karta), Polacy są najlepsi. Wspomnienia Kanadyjczyka z Dywizjonu 303 (Bellona), Anglik Stalina. Szpiegowska historia wszech czasów (Bellona).

Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków – zawodowców lub pasjonatów danego tematu: Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu (Muzeum Hist. M. Krakowa), Chwała Aten. Dzieje najwspanialszej cywilizacji na świecie (Rebis), Stalin i naukowcy. Historia tryumfu i tragedii, 1905-1953 (Agora), Czas ziemiaństwa (Karta), Wyspa ostatniej nadziei (Bellona).

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach: Srebrne Imperium (Papierowy Księżyc), Niemcy. Opowieści niepoprawne politycznie cz. III (Rebis), Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni (Meandry), Zamach stanu. Podręcznik (PWN), Narodziny globalnego dżihadu (Poznańskie), Koń doskonały. Ratując czempiony z rąk nazistów (WUJ), Lekcja martwej mowy (Szara Godzina).

Pierwszy etap głosowania, w którym wybierane są tytuły nominowane do nagrody zakończy się 18 grudnia. Drugi etap, w którym zostaną ogłoszone nominacje i spośród nominowanych książek wybrane najlepsze tytuły, rozpocznie się 19 grudnia. Zakończenie zmagań nastąpi 8 stycznia, a wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 10 stycznia.

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w głosowaniu. Wśród głosujących internautów rozlosujemy atrakcyjne nagrody książkowe. W puli nagród, które trafią do uczestników plebiscytu, znaleźć będzie można publikacje zgłoszone do udziału w naszym plebiscycie. Do rozdania mamy kilkadziesiąt egz. książek – zachęca Sławomir Krempa z portalu Granice.pl.

„Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” to unikalna inicjatywa na polskim rynku wydawniczym organizowana od 2009 roku. Celem tej inicjatywy jest wybór najciekawszych i najbardziej dopracowanych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach. Od 2011 roku przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie przez redakcje portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl.

Więcej informacji o przedsięwzięciu można znaleźć na stronie: http://historiazebrana.pl.

Michał Świgoń

Dyskusja (0 komentarzy)