Aktualności
Życie akademickie
16 Stycznia
Opublikowano: 2018-01-16

Zagraj to jeszcze raz, Staszku

Zaskakującego akompaniatora towarzyszącego obronie pracy dyplomowej wybrał sobie Wojciech Świtała, student Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jego kompanem stał się bowiem zaprogramowany przez niego samego robot-pianista.

Staszek, bo takie imię nadał twórca swojemu urządzeniu, jest w stanie zagrać dowolny utwór muzyczny. Świtała stworzył w tym celu specjalne oprogramowanie umożliwiające grę na instrumencie przy wykorzystaniu podłączonego do komputera robota. Wystarczy tylko kliknąć myszką na poszczególne klawisze. Uruchomienie aplikacji pozwala Staszkowi grać przy użyciu dwóch palców, uderzać w talerz perkusyjny oraz prezentować ukłon. Do wykonania końcówki grającej wykorzystany został druk w technologii 3D. Robot potrafi nie tylko zapamiętać zagraną melodię, ale także zapisać ją do pliku, by następnie odtworzyć ją w wybranym momencie.

Urządzenie powstało z połączenia dwóch pasji autora, do robotyki i do muzyki. Świtała jest bowiem nie tylko studentem AGH, ale także absolwentem szkoły muzycznej II stopnia. Popularności przysporzyło „obu” wykonawcom zagranie kolędy Lulajże Jezuniu.

az

(źródło: agh.edu.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)