Aktualności
Życie akademickie
10 Marca
Źródło: PCI
Opublikowano: 2022-03-10

Zainaugurowano kolejną edycję Akademii ProtoLab

Akademia ProtoLab to cykl zajęć i praktycznych warsztatów, organizowany z inicjatywy Podkarpackiego Centrum Innowacji. Właśnie ruszyły zapisy do trzeciej edycji, której tematem przewodnim jest informacja i komunikacja.

Akademia ProtoLab adresowana jest m.in. do studentów, absolwentów i młodych naukowców, którzy kształcą się lub mieszkają na terenie województwa podkarpackiego.

Jesteśmy otwarci na tych wszystkich, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę z zakresu zarządzania projektami, tematyki start-upowej, biznesowej i rozwijać kompetencje miękkie. Stawiamy na uczniów i studentów z województwa podkarpackiego chcących stworzyć innowacyjny projekt – tłumaczy Barbara Ślęk- Wojtowska, koordynator Akademii ProtoLab.

Tematem przewodnim III edycji Akademii jest informacja i telekomunikacja, jedna z inteligentnych specjalizacji województwa podkarpackiego. Wszystkie koncepcje projektowe opracowywane przez uczestników w trakcie programu będą wpisywać się w ten zakres, ale będą oni mieli dużą dowolność, jeśli chodzi o typ i format rozwiązań – ograniczeniem pozostaje jedynie ich kreatywność. Mentorami w tej odsłonie Akademii będą zarówno przedstawiciele biznesu, jak również świata nauki: dr inż. Dominik Strzałka z Politechniki Rzeszowskiej, dr inż. Wiesław Paja z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Paweł Hadam – kierownik Działu Rozwoju Systemów Sterowania i Monitoringu MTU Aero Engines Polska oraz dr Karolina Libront – Global Data Privacy Leader w firmie Cytvia.

W drugiej edycji Akademii ProtoLab, której oficjalne zakończenie odbyło się 3 marca, powstało pięć 5 projektów. Były to m.in. aplikacja stanowiąca źródło danych dla dwóch dużych sektorów wykorzystujących surowce naturalne; projekt udostępniania grupie interesariuszy (w szczególności organizacjom rządowym i pozarządowym, przedsiębiorcom, sektorowi prywatnemu, klientom indywidualnym) danych opisujących bieżący stan zanieczyszczenia powietrza z wykorzystaniem obrazowania satelitarnego; aplikacja dla pasjonatów lotnictwa czy aplikacja wspierająca lotniska w obsłudze osób niewidomych lub niedowidzących.

Częścią Akademii ProtoLab jest konkurs, w ramach którego uczestnicy opracowują pomysły projektowe w oparciu o wskazaną tematykę. Najlepsze projekty będą rozwijane w przestrzeniach PCI ProtoLab.

Programy takie jak Akademia ProtoLab to bardzo dobry wstęp dla każdego młodego człowieka w świat pracy zawodowej. Uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zasadami prowadzenia biznesu, przygotowują biznesplany, szacują koszty i prezentują swoje pomysły przedstawicielom różnych firm. To doświadczenie nie do przecenienia – mówi Grzegorz Stanny z firmy Boeing Polska, jeden z mentorów II edycji Akademii.

Zajęcia w ramach Akademii ProtoLab realizowane są online. Udział w nich jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc należy się zarejestrować. Więcej informacji, w tym regulamin i link do zapisów, znajduje się na stronie Podkarpackiego Centrum Innowacji.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)