21 kwietnia na Stadionie Narodowym odbył się ogólnopolski Kongres Liderów Rzeczypospolitej, który skupił wokół siebie 250 młodych liderów, a także przedstawicieli biznesu, polityki oraz mediów. Założeniem organizatorów było stworzenie płaszczyzny do wymiany doświadczeń i poglądów w zakresie działalności publicznej, zawodowej i społecznej, w której aktywny udział wzięli studenci i absolwenci uczelni wyższych. Organizatorami Kongresu była Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych oraz Instytut Inicjatyw Publicznych.
Kongres Liderów Rzeczpospolitej jest projektem skierowanym do środowiska akademickiego, którego celem jest odkrywanie i wzmacnianie kompetencji młodego pokolenia. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni wybitni specjaliści oraz przedstawiciele świata polityki, biznesu, nauki oraz mediów. Pozwoliło to na stworzenie forum wymiany doświadczeń w zakresie działalności publicznej, zawodowej i społecznej, w której aktywny udział biorą studenci oraz absolwenci uczelni wyższych.
Spotkanie zainaugurowało przemówienie prezesa Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych Włodzimierza Doli: – Młodzi ludzie chcą zostać i pracować w Polsce, jak wynika z badań realizowanych w ramach programu Start na Rynku Pracy, ale to na Państwie spoczywa obowiązek, aby ten kapitał utrzymać w kraju i zapewnić im lepszy start. Obowiązkiem obecnych Liderów Rzeczypospolitej jest dbanie o rozwój ojczyzny – mówił.
Następnie głos zabrali Mateusz Morawiecki – wicepremier, minister finansów i minister rozwoju oraz Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, a także reprezentanci czołowych polskich instytucji biznesowych: Adam Góral, prezes Zarządu Asseco Poland i Andrzej Goździkowski, prezes Zarządu Cedrob.
– Życzę sobie i Wam, żeby Polska z Was korzystała, ale także abyście Wy żyli w Polsce waszych marzeń. Kraju, który daje perspektywy rozwoju na każdej płaszczyźnie. To, czego Polska w tej chwili najbardziej potrzebuje to fachowcy wyspecjalizowani w swojej dziedzinie, ale także zaangażowani w rozwój swojego kraju. Potrzebuje liderów, którzy chcą czegoś więcej, ludzi takich jak Wy. Chciałbym abyście byli taką rycerską elitą naszego kraju, dbającą nie tylko o własną przyszłość ale także o dobro reszty społeczeństwa – mówił wicepremier Mateusz Morawiecki.
Na Kongresie zostały również przedstawione wyniki badań programu Start na Rynku Pracy – pierwszego w Polsce projektu badawczego na tak dużą skalę. Celem programu jest diagnozowanie problemów, z którymi muszą mierzyć się studenci oraz absolwenci stojący u progi swojej ścieżki kariery zawodowej. Ogłoszono także wyniki konkursu Start na Rynku Pracy, w którym nagrodzono podmioty, najlepiej pomagające studentom zdobyć właściwe doświadczenie, wiedzę i kompetencje niezbędne do jak najlepszego rozpoczęcia swojej kariery zawodowej. W plebiscycie wyłoniono laureatów w 4 kategoriach: Pracodawca – Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo, Uczelnia – Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Medium Akademickie – Seta tv Opole, Organizacja Akademicka – Koło Naukowe Design Thinking Space.
Jak się przygotować, aby z sukcesem wejść na rynek pracy – to tytuł panelu eksperckiego, który prowadził dyrektor programu Start na Rynku Pracy. Podczas debaty przedstawiciele polskich instytucji, które odniosły sukces, podzielili się swoim doświadczeniem ze słuchaczami. Głos zabrali Waldemar Zbytek, wiceprezes Zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji oraz członek Zarządu Warszawskiego Instytutu Bankowości, Piotr Dziedzic, członek Zarządu Polskiego Forum HR, dr Grażyna Melanowicz, członek Rady Fundacji PZU, Joanna Czarnecka, dyrektor Pionu Zarządzania Personelem PKO Panku Polskiego oraz Paweł Vogtt, dyrektor Wydziału Bilansowania i Zarządzania Efektywnością Energetyki PKN ORLEN.
Młodzi ludzie, którzy kończą swoją edukację stają przed trudnym zadaniem jakim jest znalezienie pierwszej pracy. Pomimo, że społeczeństwo jest coraz lepiej wykształcone i posiada szerokie spektrum dodatkowych umiejętności (np. znajomość języków obcych) bezrobocie wśród młodych ludzi wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Dlatego tak ważne jest, aby przedstawiciele świata biznesu angażowali się w debaty z pokoleniem wchodzącym na rynek pracy. Wzajemne zrozumienie oczekiwań oraz wymagań z pewnością przyniesie korzyści również przyszłym pracodawcom.
Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Organizatorzy Kongresu przygotowali dla uczestników szkolenia, dzięki którym mogli oni poszerzać swoją wiedzę, a także nabyć nowe umiejętności i kompetencję. Podczas sesji warsztatowej odbyły się równolegle 4 spotkania. Słuchacze mogli dowiedzieć się m.in. w jaki sposób zarządzać zespołem, o czym opowiedział Andrzej Kozłowski z PKN Orlen. O tym jak czytać dzisiejsze media rozprawiał ze studentami Michał Szułdrzyński – zastępca redaktora naczelnego Rzeczypospolitej. Dr Sergiusz Trzeciak – ekspert w zakresie kształtowania wizerunku publicznego i marki osobistej poprowadził szkolenie na temat świadomego budowania ścieżki kariery, z kolei Krzysztof Lipson – menedżer ds. e-marketingu w sektorze bankowym zaprezentował przed uczestnikami tajniki marketingu internetowego. Kongres zakończyła prelekcja Marka Dąbrowskiego – kierowcy rajdowego i zawodnika Orlen Team, rozmowa poświęcona była na temat motywacji w działaniu społecznym i zawodowym.
Po sukcesie pierwszej edycji Kongresu organizatorzy już planują kolejne odsłony projektu.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju oraz patronatem medialnym Polskiego Radia 24, portali interia.pl, istotnie.pl, waw4free, tygodnika „w Sieci” oraz Magazynu Akademickiego „Koncept”.
Więcej informacji na stronach: www.kongresliderowrp.pl, www.startnarynkupracy.pl.
Anna Lorenc