Aktualności
Życie akademickie
19 Listopada
Opublikowano: 2018-11-19

Zbliża się Nordic Focus Festival

Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego, Instytut Skandynawistyki UG i Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki zapraszają na trzecią edycję festiwalu kultury nordyckiej Nordic Focus Festival.

Od 22 listopada przez trzy dni będzie można poczuć orzeźwiający powiew skandynawskiej kultury i zagłębić się w filozofię życia osób zamieszkujących kraje nordyckie, porozmawiać o społeczności nordyckiej przedstawianej w literaturze i filmach, przyjrzeć się kulturze i życiu w krajach północnych, a także zastanowić się, jak ta rzeczywistość wpływa na mieszkańców pozostałej części Europy i świata.

Głównym elementem programu będą spotkania i dyskusja z gośćmi z krajów skandynawskich oraz ze specjalistami tematyki nordyckiej, m.in spotkania autorskie z  pisarzami: Iloną Wiśniewską (Lud. Z grenlandzkiej wyspy), Dagmarą Bożek- Andryszczak (Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna), Anną Kurek (Szczęśliwy jak łosoś. O Norwegii i Norwegach), tłumaczem Krzysztofem Cieślikiem (Amundsen. Ostatni wiking), autorem filmu i podróżnikiem Kubą Witkiem. Szczególne miejsce w tegorocznej edycji zajmą znane na całym świecie Muminki,  pokaz filmu odbędzie się przy akompaniamencie muzyki na żywo, wykonywanej przez zespół Nagrobki. Muzyczną ucztę zapewni nam również Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, w wykonaniu którego zabrzmi medley zespołu ABBA a capella.

Nordic Focus Festiwal to również seria wykładów prowadzonych przez znawców Skandynawii, m.in. wykłady W górach nordyckich dr. hab. Jarosława Czochańskiego, prof. UG,  Zombie, trolle i zły Mikołaj. Kino grozy po nordycku Piotra Wajdy, Muminki jako display dr Grażyny Świętochowskiej oraz panel dyskusyjny O ludach Północy – tożsamość i różnorodność kultur europejskich.

Wielbiciele nordyckiego kina również w tym roku nie pozostaną nienasyceni, dla nich przygotowano liczne pokazy filmowe, m.in.: Krew Saamów – laureat Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2017, UTOYA, 22 lipca, Więcej niż Bergman, FAROE WAY Sztuka przetrwania na Wyspach Owczych czy pokazywany po raz pierwszy w Polsce film Sumé: Rockowa tożsamość Grenlandii.

W tegorocznej edycji nie mogłoby zabraknąć bloku podróżniczego, w trakcie którego amatorzy północnych wypraw pod hasłem #mojaskandynawia opowiedzą o swoich doświadczeniach, a studenci zaprezentują prezentacje multimedialne o krajach nordyckich. Dla osób ciekawych jak wymawia się specyficzne litery w alfabecie duńskim i norweskim (æ, ø oraz å)  gospodarze zorganizowali warsztaty językowe, podczas których rozwiane zostaną wszelkie wątpliwości.

Nordic Focus Festival to również atrakcje dla dzieci. Najmłodsi będą mogli zajrzeć do wioski wikingów, wziąć udział w warsztatach literackich, a także obejrzeć duński film animowany Superagentka o przygodach młodej Agaty Christie.

Wydarzeniami towarzyszącymi są liczne wystawy zorganizowane na  kampusie Uniwersytetu Gdańskiego:  Lud (Ilona Wiśniewska), Wyspa/Eya (Adam Biernat). Niepełno/sprawność – pełna/dostępność (fotografie Markusa Marcetica oraz Macieja Moskwy).

Trzecia edycja Nordic Focus Festiwal odbywać się będzie w trzech miejscach: na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego, w Sopotece oraz Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Projekt zrealizowany w ramach statutowej działalności Akademickiego Centrum Kultury Alternator UG.

Info: www.nff.ug.edu.pl // www.facebook.com/nordicfocusfestival

Monika Rogo

Dyskusja (0 komentarzy)