Dwie studentki uczelni artystycznych z Katowic i Szczecina oraz jedna z Uniwersytetu Jagiellońskiego zostały laureatkami tegorocznego Grand Press Photo. Ich zdjęcia nagrodzono w kategorii „Young Poland”.
W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo z ponad 4,5 tys. nadesłanych prac jury, któremu przewodniczył Romain Laurendeau, francuski fotoreporter, laureat World Press Photo 2020, zakwalifikowało do finału 44 zdjęcia pojedyncze, 10 fotoreportaży, 4 projekty dokumentalne w kategoriach głównych oraz 7 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaże w kategorii „Young Poland”. Łącznie w finale znalazły się 272 fotografie.
W kategorii „Young Poland” I miejsce za reportaż zajęła Jessica Ciupa, studentka projektowania graficznego (ostatni rok licencjatu) w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, która pokazała na zdjęciach życie w Ayia Napa – turystycznym kurorcie położonym po greckiej stronie Cypru. To miejsce znane od lat jako imprezowy raj pełen turystów i wakacyjnego szaleństwa. Z drugiej strony pracownicy przybywający tu z wielu krajów, m.in. z Nigerii, starają się zarobić, by zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe. Pełno tu korupcji, a sytuacja pandemiczna w 2020 roku i załamanie ruchu turystycznego zwielokrotniło tylko ich problemy.
Fotografia jest z pewnością moją największą pasją, robię zdjęcia odkąd pamiętam, ale w pełni świadomie podchodzę do tej sztuki od trzech lat. Projekt fotoreportażu z Ayia Napa zrodził się z potrzeby pokazania niedostępnego dla przeciętnego turysty życia popularnego resortu. Chciałam przedstawić historię ciekawych i niesamowitych młodych ludzi, którzy tworzą tam własną „pracowniczą” społeczność. Zależało mi, by prawdziwie spojrzeć na to miejsce – wyznaje Jessica Ciupa.
Wyróżnienie przyznano Kindze Wnuk, studiującej na III roku sztuki mediów i animacji na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Jej fotoreportaż przedstawia 17-letnią Sandrę, która w 2008 roku spadła z konia, doznając zwichnięć i złamań kręgów, co spowodowało przerwanie jej rdzenia kręgowego. Przeszła cztery operacje, a w jej kręgosłupie znajduje się osiem śrub, dwa druty i tytanowa płytka. Niedługo minie 13 lat, odkąd jeździ na wózku inwalidzkim, który dla wielu byłby końcem rozwijania pasji. Jednak dziś Sandra jest posiadaczką brązowej odznaki jeździeckiej oraz powożeniowej, wykwalifikowaną instruktorką rekreacji ruchowej o specjalności jazda konna w stylu western, sędzią w dyscyplinie skoków przez przeszkody oraz właścicielką dwóch koni, w tym swojego marzenia z dzieciństwa – długowłosego konia andaluzyjskiego, sprowadzonego dla niej z Hiszpanii.
Specjalizuję się w fotografii jeździeckiej, wykonując sesje prywatne koni i ich właścicieli, zdjęcia koni do katalogów hodowlanych, ofert sprzedażowych oraz fotoreportaże z treningów i zawodów jeździeckich. Moje prace można znaleźć na mojej stronie www.wnukurobizdjecia.com. Sandrę poznałam przez internet. Prowadzi profil na instagramie o nazwie santi_horse_life. Pierwszy raz spotkałyśmy się w listopadzie. Na początku miałam zrobić tylko zdjęcia z końmi i krótki fotoreportaż na zaliczenie semestru. Jednak dr. Tomaszowi Lazarowi tak spodobał się materiał, że postanowiliśmy, że będę kontynuować pracę i finalnie odwiedziłam Sandrę jeszcze kilkakrotnie. Latem planujemy spotkać się ponownie w stajni, gdzie Sandra będzie instruktorką jazdy konnej na obozach jeździeckich – mówi Kinga Wnuk.
Za pojedyncze zdjęcie wyróżniono w tej kategorii Dorotę Grzegorczyk, studentkę na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, która ukazała protestujące podczas manifestacji przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej w Polsce.
Dodajmy, że w kategorii „Środowisko” II miejsce zajął Michał Dyjuk z Agencji Forum, który zdjęcie z tomografii konia wykonał w Centrum Badań Biomedycznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Pracownia wyposażona w tomograf komputerowy daje możliwość nieinwazyjnego obrazowania oraz badań naukowo-klinicznych.
MK