Aktualności
Życie akademickie
18 Stycznia
Opublikowano: 2021-01-18

Zdrowie psychiczne studentów – raport

Blisko 2/3 ankietowanych studentów uważa, że dostęp do profesjonalnej i darmowej pomocy psychologicznej na polskich uczelniach jest niewystarczający – wynika z raportu Centrum Analiz Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Badania zostały przeprowadzone wśród 2815 studentów, głównie kobiet (76,4%). Przeważali studenci stacjonarni (92%), najczęściej z kierunków technicznych (22%) i ekonomicznych (19%). Ankieta, składająca się z 20 pytań, dotyczyła m.in. dostępu do pomocy psychologicznej na uczelniach, czy też jakości dostępnych usług pomocowych. Jeżeli już studenci decydują się sięgnąć po pomoc, to muszą liczyć się z tym, że nie uzyskają jej od razu, ponieważ jak wskazuje 93% respondentów czas oczekiwania na wizytę u specjalisty na NFZ jest zdecydowanie zbyt długi lub dość długi. Istnieje możliwość, by umówić się na wizytę prywatnie, jednak dla studentów wcale nie jest to najdogodniejsze rozwiązanie. Biorąc pod uwagę studencki budżet, aż 83% ankietowanych ocenia koszt prywatnej porady u psychologa jako zdecydowanie lub trochę za wysoki.

Gdzie w takim razie studenci powinni szukać pomocy? Wydawałoby się, że na uczelni. Jednak aż 67% studentów uważa, że promocja wsparcia psychologicznego na polskich uczelniach jest niewystarczająca, a co za tym idzie – wielu z nich nie wie o możliwości skorzystania z pomocy specjalisty. Warto zaznaczyć, że 2/5 badanych korzystających z pomocy psychologicznej zadeklarowało chęć skorzystania z rady psychologa zatrudnionego na uczelni w razie potrzeby.

Obecnie dużo mówi się o dbaniu o zdrowie fizyczne, nie należy przy tym zapominać o tym, jak ważne jest nasze zdrowie psychiczne, szczególnie w czasie pandemii. Badanie pokazuje, że istnieje pilna potrzeba wypracowania rozwiązań na poziomie instytucji, które mają szanse zagwarantować studentom dostęp do profesjonalnej i bezpłatnej pomocy psychologicznej – przyznaje wiceprzewodniczący NZS ds. studenckich Jakub Sobolewski.

Eksperci także dostrzegają problematykę występującego zjawiska.

Czasy pandemii wystawiają nas na różne wyzwania, również te związane z funkcjonowaniem psychicznym. Izolacja, narastające problemy natury finansowej oraz emocjonalnej zauważalne są nie tylko w statystykach, ale również w praktyce klinicznej. Z raportu wynika, że dla większości studentów problematyka zdrowia psychicznego jest bardzo istotna, a duża część z nich wyraża chęć skorzystania z możliwości wsparcia psychologicznego – komentuje mgr Monika Pilińska, psycholog z Centrum Kreatywnego Rozwoju.

Akcja #StudenciDlaZdrowia jest reakcją Niezależnego Zrzeszenia Studentów na bieżące wydarzenia. NZS wyciąga rękę do tych, którzy potrzebują wsparcia psychologicznego, zapewniając bezpłatną pomoc, dzięki współpracy ze specjalistami z dziedziny psychologii.

Akcja cieszy się zainteresowaniem wśród studentów, dzięki czemu ich problemy mogą zostać rozwiązane doraźnie. Natomiast rekomendujemy rozpoczęcie prac w celu stworzenia Centrów Pomocy Psychologicznej, które mogą działać przy ośrodkach akademickich. Takie rozwiązanie jest długofalowym działaniem i wymaga współpracy na szczeblu instytucjonalnym oraz szerokiej debaty wszystkich środowisk akademickich – dodaje Sobolewski.

MK

Zdrowie psychiczne studentów – raport

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~dona 18.01.2021 11:05

    wkroczenie w droosłość to wiele stresów. Teraz wielu studentów zostało bez pracy, musiało wrócić do domów rodzinnych. To nie jest łatwy czas