Aktualności
Życie akademickie
25 Października
Fot. Aurelia Kołodziej
Opublikowano: 2022-10-25

Ze zwierzętarni ZUT do zoo w Poznaniu trafiła para emu

Poznańskie zoo będzie miało nowych mieszkańców. To Fauna i Fjuczer – czteromiesięczna para emu, która przyszła na świat w zwierzętarni Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. 

Stado reprodukcyjne, które obecnie zamieszkuje zwierzętarnię ZUT składa się z 11 ptaków – 6 samic i 5 samców. Emu w tym roku rozpoczęły pierwszy sezon nieśności. Młode przyszły na świat cztery miesiące temu.

W pierwszym sezonie jest zwykle dużo jaj niezapłodnionych, ze względu na późniejsze dojrzewanie płciowe samców. Chcieliśmy sprawdzić, czy jaja są już zapłodnione. Okazało się, że będziemy mieli młode, czego dowodem jest para, którą oddajemy w dobre ręce – mówi dr inż. Mateusz Bucław. – Fauna i Fjuczer pochodzą od utrzymywanych przez nas ptaków. Ze względu na uniknięcie kojarzeń krewniaczych, nie mogliśmy ich dołączyć do stada reprodukcyjnego – dodaje.

W ubiegłym roku Ogród Zoologiczny w Poznaniu udostępnił naukowcom uczelni materiał badawczy do wstępnych badań. Były to jaja nandu, w których badano porowatość skorup. Jaja emu mają kształt eliptyczny. Ich średnia masa wynosi 620 g. Ich cechą charakterystyczną jest barwa skorupy – ciemnozielononiebieska lub ciemnozielona. Spotyka się również jaja zabarwione na jasnozielony kolor.

W trakcie prowadzonych rozmów z dyrekcją zoo w Poznaniu wyszło, że z chęcią przygarnęliby ptaki do siebie. Gdy tylko nadarzyła się okazja, zgłosiliśmy, że możemy się podzielić nadmiarowymi emu – opowiada dr Bucław.

Emu jest drugim co do wielkości ptakiem na świecie i największym rodzimym ptakiem Australii. Tak jak struś i nandu należy do ptaków paleognatycznych. Ptaki te odznaczają się dużą zdolnością przystosowawczą do zróżnicowanych warunków klimatycznych, o czym świadczy zasięg ich występowania, obejmujący niemal wszystkie kontynenty. Do zwierzętarni Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego ptaki trafiły w maju 2020 r.

Emu same potrafią o siebie zadbać. Ich ciekawym zwyczajem jest fakt, że to samiec wysiaduje jaja, a później opiekuje się potomstwem. Bez względu na warunki pogodowe mają stały dostęp do wybiegu, na którym spędzają większość czasie. Uwielbiają kąpiele. Mimo pokaźnych rozmiarów, mają łagodne usposobienie. Chętnie przebywają w towarzystwie człowieka i lubią bezpośredni kontakt z opiekunem. Ponadto cechuje je ciekawość. Są bardzo spostrzegawcze i każda zmiana w ich otoczeniu budzi w nich żywe zainteresowanie – opisuje dr Bucław.

Nowa zwierzętarnia Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego została oddana do użytku dwa lata temu. Studenci m.in. zootechniki odbywają tam zajęcia praktyczne ze sposobów utrzymania, pielęgnacji oraz oceny kondycji zwierząt. Obecnie mieszkańcami uczelnianej zwierzętarni są owce, emu, kury, perlice, pawie, gołębie oraz pszczoły.

Mateusz Lipka, źródło: ZUT

Dyskusja (0 komentarzy)