Zespół AGH Space Systems zwyciężył w formule stacjonarnej w zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge 2023 w Kielcach i tym samym obronił tytuł mistrzowski zdobyty w ubiegłym roku.
W finałowych zmaganiach brało udział 35 najlepszych na świecie drużyn akademickich z niemal wszystkich kontynentów. Tegoroczna edycja odbywała się w dwóch formułach: 20 zespołów rywalizowało stacjonarnie, a 15 stanęło w szranki łącząc się zdalnie z najdalszych zakątków globu. Konkurencje rozgrywano na torze, którego powierzchnia inspirowana była fragmentem marsjańskiego krajobrazu, a drużyny musiały sprostać wyzwaniom stawianym inżynierom prawdziwych misji marsjańskich.
Na ekipy, które zakwalifikowały się do finału w wersji stacjonarnej, czekały cztery konkurencje. Pierwsza z nich to Presentation Task, polegająca na zaprezentowaniu przed sędziami projektu łazika, całego zespołu, taktyki na zawody oraz zaimplementowanych rozwiązań technicznych. Następnym etapem była Navigation Task, czyli misja sprawdzająca zdolność łazika do poruszania się w wyznaczonym obszarze w sposób autonomiczny. W ramach zadania pojazdy musiały dotrzeć do wyznaczonych miejsc, oznaczonych wcześniej przez sędziów, a następnie wrócić na miejsce startu.
W drugim dniu przeprowadzono Maintenace Task – sędziowie sprawdzali zdolność łazików do obsługi różnych elementów zamontowanych w panelu operacyjnym. Ostatnią misją była Science Task. Względem poprzedniej edycji to właśnie w tym zadaniu wprowadzono największe zmiany. Ukształtowanie terenu powodowało trudności w poruszaniu się łazików, co miało duży wpływ na osiągnięte przez nich wyniki.
Pierwsze miejsce w formule stacjonarnej zajęła drużyna AGH Space Systems, której łazik Kalman pokonał w sumie 53 zespoły zgłoszone do rywalizacji (tylko część z nich zakwalifikowała się do finału) pochodzące m.in. ze Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Turcji i Bangladeszu. To kolejny sukces AGH Space Systems w tym roku. Na swoim koncie mają już pierwsze miejsce w International Rover Challenge 2023 w Indiach, pierwsze miejsce w Canadian International Rover Challenge 2023 oraz siódme miejsce (pierwsze wśród krajów europejskich) na zawodach University Rover Challenge w USA.
Tuż za podium uplasowała się warszawska drużyna SKA Robotics z łazikiem Sirius II. Po raz pierwszy uczestnicy zawodów przeszli proces certyfikacji potwierdzający ich wiedzę i kompetencje. Emocjonującym zmaganiom zespołów z całego świata towarzyszyły liczne atrakcje i niespodzianki: spotkanie z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim, kino plenerowe, obserwacja nieba czy możliwość kierowania robotami i dronami.
Poza samym uczestnictwem, członkowie drużyn akademickich po raz pierwszy mogli zdobyć także formalny certyfikat w ramach programu „ERC Space & Robotics Industry Standard Practice Programme”, potwierdzający kompetencje w poszczególnych obszarach naukowo-technologicznych. Dzięki niemu każdy z członków startującego zespołu mógł otrzymać dokument poświadczający jego wiedzę i doświadczenie. Podobnie jak inne certyfikaty z branży kosmicznej, dokument ERC stał się formalnym potwierdzeniem merytorycznego wkładu uczestnika w budowę łazika, a także jego zaangażowania w projekt.
European Rover Challenge to coroczne, międzynarodowe zawody robotów marsjańskich, odbywające się od 2014 r. Należą one do prestiżowej serii Rover Challenge, podczas której wyłaniane są najlepsze projekty łazików planetarnych na świecie.
MK, źródło: ERC, AGH