Aktualności
Życie akademickie
25 Sierpnia
Fot. Paweł Skraba
Opublikowano: 2017-08-25

Złoty medal Pawła Fajdka

Paweł Fajdek zdobył złoty medal 29. Letniej Uniwersjady w Tajpej. Trzykrotny mistrz świata w rzucie młotem po raz czwarty w życiu stanął na najwyższym stopniu podium podczas uniwersjady.

Fajdek, który na Tajwan przyleciał kilkanaście godzin przed eliminacjami, doskonale sobie poradził z brakiem odpowiedniej aklimatyzacji. W czasie konkursu nie było wątpliwości, że jest zdecydowanie najlepszym zawodnikiem. Wprawdzie pierwszą próbę spalił, a w drugim rzucie uzyskał trzeci wynik, ale w trzecim posłał młot na odległość 79,16 m, co w efekcie dało mu zwycięstwo. W czwartym rzucie osiągnął wynik blisko dwa metry krótszy, a piąty i szósty spalił. Nad drugim w konkursie Białorusinem Pawłem Barejszą miał ponad metr, a nad trzecim Mołdawianinem Sergheiem Marghievem – blisko pięć metrów przewagi.

– To były bardzo trudne i bardzo długie zawody. Dało się niestety odczuć wczorajsze eliminacje. W ogóle nie powinno ich być, z dziewiętnastu startowało nas szesnastu, to mały absurd – mówił Fajdek. – Walka z warunkami, z pogodą, z samym sobą. Wynik 79,16 nie jest najgorszy. Miałem kłopot z tą wilgotnością, przeszkadzało mi to. Miałem dwa super rzuty, ale ślizgała mi się rękawiczka i rzuciłem w siatkę.

Fajdek nastawiał się, by w Tajpej powalczyć z rekordem uniwersjady, który należy od 14 lat do Iwana Tichona, Polski młociarz nie kryje niechęci do zdyskwalifikowanego za doping Białorusina. – Dajmy już spokój, historia zweryfikowała, że to oszust i tyle – dodał.

Występ w Tajpej był ostatnim startem Fajdka w tym sezonie.

Wyjazd na uniwersjadę jest finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Głównym sponsorem akademickiej reprezentacji Polski jest PKN ORLEN. Partnerami akademickiej reprezentacji Polski są miasto stołeczne Warszawa oraz marka Dare 2b – producent odzieży sportowej. Patronem medialnym jest Onet.pl.

Paweł Skraba

Więcej informacji na stronie uniwersjada.pl i profilu facebook.com/poluniteam.

Dyskusja (0 komentarzy)