Aktualności
Życie akademickie
16 Marca
Opublikowano: 2017-03-16

Zmarł Stanisław Leszczyński

15 marca br. zmarł Stanisław Leszczyński – założyciel, dyrektor senior, kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie.

Stanisław Leszczyński urodził się 27 sierpnia 1926 roku w Liśniku Dużym. W wieku 26 lat został absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, ukończył również czteroletnie Studia Choreograficzne w Centralnej Poradni Amatorskiego Ruchu Artystycznego. Od 1953 roku pracował jako starszy wykładowca w Centrum Kultury Fizycznej UMCS. W tym samym roku założył Zespół Tańca Ludowego UMCS, który do dziś reprezentuje uczelnię w kraju i za granicą. Opracował dla Zespołu ponad 20 godzin repertuaru, na który składają się: folklor taneczny wszystkich regionów Polski, tańce narodowe oraz sekwencja patriotyczna pt. „Dochodzenie Polski do Niepodległości”. Jest również autorem licznych publikacji.

Od września 1941 roku do końca okupacji walczył w Batalionach Chłopskich pod pseudonimem „Czarny”. Pod koniec okupacji uczestniczył w akcji „Burza” Armii Krajowej. Za dzielność, poświęcenie i ofiarną walkę w obronie Ojczyzny został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Był aktywnym działaczem wielu organizacji kombatanckich.

Obok działalności artystycznej i wychowawczej wykazywał się także niebywałą aktywnością społeczną. Dzięki Stanisławowi Leszczyńskiemu i Zespołowi została pozyskana i przekazana Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Lublinie karetka pogotowia oraz łóżka szpitalne. Z Jego inicjatywy powstała Fundacja „Pod Wspólnym Dachem”, która niesie pomoc ludziom niepełnosprawnym. Dzięki niej wybudowane zostały trzy Domy Opieki Społecznej w Kazimierzówce niedaleko Lublina.

Za działalność patriotyczną, rozsławienie Polski i jej kultury narodowej na świecie oraz za wielkie zaangażowanie społeczne Stanisław Leszczyński otrzymał liczne odznaczenia i wyróżnienia, m.in.: Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, Order Suwerenności Świętego Stanisława, Krzyż Komandorski z Gwiazdą nadany przez Mistrza Wielkiego i Kapitułę w Londynie, Najwyższe Odznaczenie Folklorystyczne Austrii, Medal Jubileuszowy za pomoc Kościołowi Rzymskokatolickiemu i Polakom na Ukrainie, Medal „Meritus Patriae” przyznany przez Zarząd Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Medal Zasłużony dla Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przyznany przez Senat Uczelni, Dyplom Honorowej Ogólnopolskiej Komisji Historycznej Ruchu Studenckiego, Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Złoty Medal Wspólnoty Polskiej.

Stanisławowi Leszczyńskiemu nadano godność honorowego członka Zespołu Regionalnego „Wisła” w Wiśle oraz honorowe obywatelstwo Miasta Selczuk w Turcji, Miasta Rexburg w USA oraz kilku miast polskich, w tym m.in. Włodawy.

Żegnamy wybitnego człowieka kultury, o rozległej wiedzy, wielkiej pasji i głębokim zaangażowaniu w pracy zawodowej, w szczególności z młodzieżą. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 18.03.2017 r. O godz. 10.00 w Akademickim Centrum Kultury UMCS “Chatka Żaka” (Lublin, ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się pożegnanie śp. Stanisława Leszczyńskiego przez społeczność akademicką UMCS. O godz. 12.00 odprawione zostanie nabożeństwo żałobne w Archikatedrze Lubelskiej, a uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 14:00 na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Droga Męczenników Majdanka.

Aneta Adamska

Dyskusja (0 komentarzy)