Fizyk prof. Tomasz Dietl został powołany do składu Rady Narodowego Centrum Nauki. Zastąpił w tym gremium prof. Adama Zająca, który złożył rezygnację.
O zmianie poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. W krótkim komunikacie wyjaśniono, że prof. Adam Zając, zasiadający w tym gremium od grudnia 2022 roku, złożył rezygnację, a minister Przemysław Czarnek powołał w jego miejsce, wskazanego przez Zespół identyfikujący, prof. Tomasza Dietla.
Nowy członek Rady związany jest z Instytutem Fizyki PAN (wcześniej także z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego), gdzie kieruje Międzynarodowym Centrum Sprzężenia Magnetyzmu i Nadprzewodnictwa z Materią Topologiczną (MagTop). To specjalista w dziedzinie fizyki półprzewodników, fizyki niskich temperatur, fizyki magnetyków, spintroniki oraz nanotechnologii. Uznanie zdobył dzięki pionierskim badaniom półprzewodników ferromagnetycznych oraz za rozwój metod kontroli uporządkowania magnetycznego i kwantowej lokalizacji nośników. Otworzyło to drogę do powstania nowej dziedziny nauki: spintroniki półprzewodnikowej. Był laureatem Nagrody Europejskiego Towarzystwa Fizycznego Agilent Europhysics Prize (2005) oraz Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2006) za opracowanie potwierdzonej w ostatnich latach teorii rozcieńczonych półprzewodników ferromagnetycznych oraz zademonstrowanie nowych metod sterowania namagnesowaniem. W 2008 r. zdobył ERC Advanced Grant.
Przypomnijmy, że Polskie Towarzystwo Fizyczne pod koniec ubiegłego roku w liście do szefa resortu domagało się podjęcia kroków, które zapewnią obecność w Radzie reprezentanta nauk fizycznych. W 24-osobowym gremium zasiadają obecnie osoby powołane do niego 15 grudnia 2022 roku (ich kadencja potrwa do 2026 roku):
oraz członkowie powołani w 2020 roku (ich kadencja upłynie w 2024 r.):
Obradom Rady NCN przewodniczy prof. Robert Hasterok z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.
MK