Aktualności
Życie akademickie
22 Września
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2023-09-22

„Zostań badaczką” po raz szósty

Już po raz szósty Akademia Młodych Uczonych PAN organizuje spotkanie „Zostań badaczką” skierowane do licealistek, studentek i doktorantek pierwszych lat, które zastanawiają się nad obraniem ścieżki kariery naukowej. Wydarzenie odbędzie się 17 listopada w Toruniu (oraz online). 

Kobiety stanowią większość osób studiujących w Polsce (58,2% w roku akademickim 2022/23). Gros z nich kształci się na kierunkach związanych z opieką społeczną, pedagogicznych oraz językowych. Ale, jak wynika z ostatniego raportu „Kobiety na politechnikach”, rośnie także udział kobiet studiujących w publicznych uczelniach technicznych na kierunkach nowo technologicznych oraz na kierunkach informatycznych. Na tych drugich liczba studentek wzrosła w ostatniej dekadzie o blisko połowę. Mimo to stosunkowo niewiele z nich decyduje się na karierę w nauce, zwłaszcza w tzw. dziedzinach STEM (science, technology, engineering and mathematics).

Aby zachęcić młode kobiety do obrania ścieżki naukowej kariery, Akademia Młodych Uczonych PAN organizuje już po raz szósty spotkanie „Zostań badaczką”. Tym razem spotkanie odbędzie się 17 listopada w Toruniuna Wydziale Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (oraz online). Udział w nim jest bezpłatny, ale konieczna jest rejestracja. Liczba miejsc ograniczona.

Wydarzenie podzielono na dwie części. Najpierw uznane już badaczki z różnych dziedzin wiedzy podzielą się doświadczeniami ze swojej kariery naukowej, wyjaśnią, co kierowało nimi przy wyborze takiej ścieżki zawodowej, z jakimi trudnościami musiały się mierzyć i co je pasjonuje w ich zawodzie. Druga część, już w bardziej kameralnym gronie, będzie miała formę dyskusji między badaczkami i uczestniczkami. Wśród prelegentek znalazły się m.in.:

  • dr hab. Anna Kaczmarek-Kędziera z Katedry Chemii Materiałów, Adsorpcji i Katalizy na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaj Kopernika w Toruniu
  • dr Marta Kołczyńska z Instytutu Studiów Politycznych PAN
  • dr hab. Joanna Kułaga-Przymus z Katedry Teorii Ergodycznej i Układów Dynamicznych n Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • dr hab. Karolina Mikulska-Rumińska z Katedry Biofizyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN
  • dr Karolina Słowik z Katedry Mechaniki Kwantowej Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Organizatorem spotkania jest Akademia Młodych Uczonych PAN. Jej celem jest promowanie badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych przez wybitnych młodych przedstawicieli nauki polskiej.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)