Aktualności
Opublikowano: 2017-06-14

Zwycięskie trio

Trzy panie z różnych uczelni, Anita Wiśniewska z Politechniki Gdańskiej, Natalia Serafin z Politechniki Warszawskiej i Paulina Górecka z Politechniki Wrocławskiej, wygrały konkurs Kaira Looro na projekt obiektu sakralnego w Senegalu, otrzymując 2500 euro oraz praktykę w pracowni Kengo Kuma&Associates w Tokio. Międzynarodowe jury oceniło, że koncepcja opracowana przez Polki zasługuje na najwyższą wygraną, a walkę o laury stoczyło 650 zespołów z całego świata.

Zadanie, jakie mieli postawione przed sobą wszyscy uczestnicy, polegało na przygotowaniu obiektu sakralnego przeznaczonego dla różnych wyznań, który zlokalizowany będzie w wiosce Tanaf na południu Senegalu. Z uwagi na specyficzne położenie miejscowości, zmagającej się z suszą i skutkami 25-letniej wojny domowej, zaprojektowana budowla powinna charakteryzować się niewielkim zużyciem wody podczas jej eksploatacji, a także zdolnością przystosowania do innych funkcji, chociażby szpitalnych. Organizatorzy zalecali, aby architekci, planując swoje koncepcje, mieli na uwadze ograniczony budżet i brak wykwalifikowanych robotników, a dodatkowo wykorzystywali tradycyjne techniki budowlane oraz dostępne na miejscu materiały. Planowany obiekt nie mógł ponadto przekraczać 30 metrów wysokości, a jego bryła powinna komponować się z otaczającym krajobrazem.

Zwycięski projekt zakłada zlokalizowanie kaplicy nad rzeką, dzięki czemu stanie się ona zarówno punktem orientacyjnym dla miejscowej ludności, jak również miejscem zgromadzeń i osobistej modlitwy. Obiekt został posadowiony na platformie, co pozwala uzyskać podniesienie kaplicy powyżej metra ponad wysokość gruntu, umożliwiając dostęp do niej także w porze deszczowej, kiedy woda w rzece przybiera. Struktura budynku ma lekką formę powstałą z desek drzewa palmowego. Pionowe pale biegną ścieżką, która prowadzi od wioski wzdłuż brzegu rzeki do pawilonu-kaplicy, zagęszczając się wraz z przybliżaniem się do strefy sacrum. Zwycięski projekt zostanie nieodpłatnie przekazany organizacji pozarządowej Balouo Salo, która obdaruje nim społeczność Tanaf. W przypadku, kiedy kalkulacja kosztów pozwoli na rozpoczęcie budowy, polskie studentki będą pomagały przy jej realizacji.

az

(źródło: pg.edu.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)