Strona główna „Forum Akademickiego”

Archiwum z roku 1998

Spis treści numeru 5/1998

Może być inaczej
Poprzedni Następny

Studenci Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu nie muszą biegać
do różnych bibliotek jak sierotki.

Janina Przybysz

Fot. Stefan CiechanW styczniowym numerze "Bibliotekarza" z dużym zainteresowaniem przeczytałam artykuł prof. Jacka Wojciechowskiego W gąszczu niewiadomych. Nie zamierzam jednak rozprawiać tutaj na temat całego artykułu. Pragnę skupić się na jednej z jego części, zatytułowanej O krasnoludkach i sierotkach. Autor dość ogólnikowo sygnalizuje problem sytuacji bibliotek w polskich szkołach prywatnych. Chciałabym problem ten omówić nieco szerzej i wykazać na podstawie danych, że np. studenci Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu nie muszą biegać do różnych bibliotek jak sierotki, lecz mogą uczyć się lub studiować we własnej bibliotece. Autor sugeruje, że ponieważ szkoły (...) prywatne nie są zobligowane do utrzymywania własnych bibliotek, przeważnie tego nie robią. Dalej twierdzi, iż uczelnie prywatne, pobierają czesne, ich właściciele korzystają z ulg podatkowych oraz państwowych subwencji, natomiast kosztami funkcjonowania bibliotek nie muszą być obciążeni. Wydaje mi się, że jest to duże uogólnienie. Istnieje bowiem w Poznaniu od roku 1994 prywatna Wyższa Szkoła Bankowa, posiadajaca własną bibliotekę z dużym księgozbiorem, z którego korzystają studenci WSB (dzienni, wieczorowi, zaoczni), a także pracownicy i uczestnicy kursów organizowanych przez Towarzystwo Edukacji Bankowej S.A., słuchacze Studiów Podyplomowych. Prawo do korzystania ze zbiorów Biblioteki WSB (na miejscu) posiadają również studenci innych poznańskich uczelni.

KSIĘGOZBIÓR

Autor wspomnianego wyżej artykułu twierdzi, że szkolnictwo prywatne, które rozwija się niezwykle dynamicznie i już wkrótce będzie znaczącym składnikiem ogólnego systemu edukacji, pozostanie bezbiblioteczne, a kształcenie tamże będzie porównywalne z lekcjami angielskiego u Pchły Szachrajki. W tym miejscu muszę zaprzeczyć. Od początku istnienia Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu na podstawie jej statutu powołano dwie instytucje: Bibliotekę WSB w Poznaniu i Wydawnictwo WSB w Poznaniu. Również na podstawie tegoż statutu zapewniono każdemu studentowi komplet podręczników wydawanych przez w/w wydawnictwo, a wypożyczanych na okres trwania nauki przedmiotu.

Ponadto Biblioteka WSB gromadzi podręczniki wydawane przez inne oficyny (literatura podstawowa) w ilości 20 egzemplarzy jednego tytułu. Są one udostępniane w czytelni, ale można je również wypożyczać na okres jednego tygodnia. W przypadku podręczników do nauki języków obcych Biblioteka WSB gromadzi je wyłącznie dla potrzeb czytelni po 5 egz. każdego tytułu wskazanego jako podręcznik obowiązujący. W ten sposób władze uczelni zapewniły studentom szeroki dostęp do książek. Należy podkreślić, że Biblioteka WSB w Poznaniu jest jedną z najdłużej otwartych bibliotek w tym mieście (74 godz. tygodniowo).

Biblioteka WSB w Poznaniu od momentu założenia zgromadziła pokaźny księgozbiór. Każdego roku, dzięki zakupom, sukcesywnie przybywa książek. Szybki przyrost księgozbioru to także dary i wymiana z wieloma bibliotekami uczelni państwowych oraz bibliotekami wyższych szkół prywatnych. Uzupełnieniem księgozbioru Biblioteki WSB w Poznaniu jest ponad 100 tytułów czasopism polskich i zagranicznych (z możliwością przeglądania niektórych na CD-ROM-ach).

Duży nacisk położono również na podnoszenie kwalifikacji pracowników Biblioteki WSB w Poznaniu. Jest to gwarancja, że na stanowiskach bibliotekarzy znajdować się będą fachowcy o wysokich kwalifikacjach zawodowych, umożliwiających im prowadzenie badań, analizę księgozbioru i procesów bibliotecznych, doskonalenie metod pracy, podnoszenie sprawności organizacyjnej biblioteki oraz prowadzenie pracy dydaktycznej na rzecz użytkowników.

DZIAŁALNOŚĆ

Trzeba zaznaczyć, że Biblioteka WSB w Poznaniu zatrudnia 10 osób, w tym 7 na cały, a 3 na pół etatu. Wszyscy pracownicy Biblioteki ukończyli kurs komputerowy, kontynuują rozpoczęty w 1996 roku kurs wybranego przez siebie języka obcego, 2 osoby uczestniczą w Podyplomowym Studium Marketingu, a 3 biorą udział w dwuletnim Pomaturalnym Studium Bibliotekoznawstwa. Biblioteka WSB w Poznaniu organizuje także spotkania służące wymianie doświadczeń i konfrontacji poglądów bibliotekarzy środowiska poznańskiego.

Momentem przełomowym w działalności Biblioteki WSB w Poznaniu było otwarcie 15 stycznia 1997 roku jej nowej siedziby. Przestronna czytelnia pozwoliła na zorganizowanie sympozjum bibliotekarzy poznańskich szkół wyższych. Na spotkaniu przedstawiono problemy bibliotek naukowych miasta Poznania, a dyskusja toczyła się wokół możliwości współpracy poznańskich bibliotek ekonomicznych. Na szczególną uwagę zasługuje spotkanie, które odbyło się 10 grudnia 1997 roku w czytelni Biblioteki WSB w Poznaniu. Stało się ono początkiem cyklicznych warsztatów przedstawicieli bibliotek środowiska poznańskiego na temat gromadzenia piśmiennictwa z zakresu ekonomii. Podczas spotkania omówiono charakterystykę zakresów tematycznych gromadzonego piśmiennictwa ekonomicznego, ze wskazaniem na pozycje priorytetowe. W dyskusji postulowano, aby każda biblioteka specjalizowała się w jednej, wybranej przez siebie dziedzinie. Postanowiono również kontynuować dotychczasową współpracę oraz poszerzyć ją o bieżącą informację na temat zbiorów, czasopism, nowych nabytków itp.

O tym, że Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu przywiązuje dużą wagę do prawidłowego i nowoczesnego funkcjonowania swojej Biblioteki, świadczy również fakt przeznaczenia dużych środków finansowych na jej komputeryzację. Do tej pory zakupiono program obsługi biblioteki SOWA, wyposażono wypożyczalnię podręczników i czytelnię w czytniki kodów kreskowych, utworzono stanowiska komputerowe dla pracowników i studentów (10), z dostępem do Internetu.

Korzystając z okazji, serdecznie zapraszam wszystkie koleżanki i kolegów bibliotekarzy do dyskusji na temat bibliotek prywatnych szkół wyższych.

biblio@piglet.wsb.poznan.pl

Uwagi.