Strona główna „Forum Akademickiego”

Archiwum „Forum Książki” z roku 2003

Spis treści numeru 1(29)/2003

Wrocławskie Targi Książki Naukowej

W dniach 19-22 marca po raz dziewiąty odbyły się Wrocławskie Targi Książki Naukowej, organizowane przez Oficynę Politechniki Wrocławskiej. Mimo ogromnego dołka, w jakim znajduje się ruch wydawniczy, na tegoroczną edycję WTKN przybyło 72 wydawców. 46 reprezentowało szkolnictwo wyższe, w tym jedną uczelnię niepaństwową. Liczbę wydawców z uczelni trochę podwyższało 7 uczelni muzycznych, których skromny dorobek prezentowany był na jednym stoisku.

Tak czy inaczej, wrocławskie targi należą do tych imprez, na które wydawcy ze szkół wyższych przyjeżdżają chętnie. Zapewne nie bez znaczenia jest cena stoiska. Okazało się to podczas tradycyjnego spotkania Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych, którego uczestnicy podkreślali, że wysokość cen stoisk utrudnia ich udział w Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie, Targach Książki w Krakowie oraz w Krajowych Targach Książki Akademickiej ATENA w Warszawie. W związku z zainteresowaniem oficyn uczelnianych udziałem w targach krakowskich zastanawiano się nad możliwością stworzenia dużego stoiska SWSW podczas tej imprezy. Postanowiono też negocjować z organizatorem ATENY zmniejszenie ceny stoisk dla członków SWSW oraz skrócenie targów o sobotę, gdyż dzień ten nie cieszy się frekwencją klientów.

Fot. Piotr Kieraciński

Andrzej Peciak, dyrektor Wydawnictwa UMCS i prezes stowarzyszenia, zapowiedział następną konferencję SWSW w czerwcu – organizuje ją Wydawnictwo Uniwersytetu Zielonogórskiego – oraz jesienną Wystawę Polskiej Książki Naukowej w Brukseli lub Berlinie. Iwona Maruszewska-Wagner zapowiedziała kolejne Poznańskie Dni Książki Naukowej, które w tym roku odbędą się w dniach 2-4 października. Ponieważ są krótsze niż wcześniejsze edycje tej imprezy, udział będzie kosztował mniej. Dyskutowano też problem nagród w różnych konkursach wydawniczych. Wydawcy ze szkół wyższych uznali, że w niektórych konkursach są bez szans. Zgłosili zastrzeżenia m.in. do konkursu ATENA (który mimo to cieszy się ogromną popularnością) oraz konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza – zdaniem niektórych uczestników spotkania, ma on charakter lokalny (czemu wydaje się przeczyć wysokość nagrody oraz skład jury, natomiast wyniki ostatniej edycji zdają się tę tezę potwierdzać), a „wpisowe” odstrasza wydawców uczelnianych od zgłaszania propozycji wydawniczych do konkursu.

Uczestnicy WTKN przygotowali – jak zwykle – mnóstwo imprez promujących książki, m.in. spotkania z autorami. Były też niezmiennie cieszące się popularnością spotkania poświęcone prawu autorskiemu (tym razem o wykorzystaniu materiałów z Internetu). W Muzeum narodowym odbyła się okolicznościowa wystawa dotycząca reklamy na rynku książki, na której pokazano dawne sposoby zabiegania przez wydawnictwa o klienta. Ogromnym powodzeniem cieszyło się stoisko czerpalni papierów, na którym prezentowano technikę powstawania papieru czerpanego, robienia pieczęci lakowych oraz sprzedawano urocze drobiazgi z papieru. Pracownicy tego stoiska byli niewątpliwie najbardziej, obok organizatorów, zapracowanymi osobami na tej imprezie.

Obecnie liczą się trzy imprezy branżowe poświęcone książce naukowej. Dwie z nich, WTKN i Poznańskie Dni Książki Naukowej, organizowane są przez oficyny szkół wyższych. Dwie odbywają się na terenie uczelni – WTKN i ATENA. Dotychczasową historię WTKN można chyba potraktować jako sukces Oficyny Wydawniczej Politechniki Wrocławskiej i znakomitą formę promocji uczelni.

Tradycyjnie rozstrzygnięto konkurs na najtrafniejszą szatę edytorską książki naukowej, do którego 29 wydawców zgłosiło 95 tytułów. W tym roku, oprócz nagród w czterech kategoriach, minister edukacji narodowej ufundowała specjalny puchar, wręczony przez Annę Chrzanowską z MENiS Wydawnictwom Naukowo-Technicznym za książkę Podstawy nauki o materiałach i metaloznawstwo. Materiały inżynierskie z podstawami projektowania materiałowego Leszka A. Dobrzańskiego. Nagrody w poszczególnych kategoriach przypadły: w kategorii książki popularnonaukowej Wydawnictwu ARKADY za Tysiąc lat ubiorów w Polsce Anny Sieradzkiej, w kategorii nauk technicznych Oficynie Wydawniczej Politechniki Wrocławskiej za Architekturę klasztorów cysterskich. Filie lubiąskie i inne cenobia śląskie Ewy Łużynieckiej, w kategorii nauk humanistycznych Wydawnictwu UMCS za Efemeros czyli Diariusz prywatny pisany w Zamościu w latach 1656-1672 Bazylego Rudomicza, w kategorii nauk ścisłych Oficynie Wydawniczej Politechniki Warszawskiej za Przewodowe i bezprzewodowe sieci LAN Krzysztofa Nowickiego i Józefa Woźniaka.

(pik)

 

 

Uwagi

Powrót do strony głównej