Strona główna „Forum Akademickiego”

Archiwum z roku 1999

Spis treści numeru 9/1999

W sieci
Poprzedni Następny

WYJAŚNIENIE 
ZAĆMIEŃ

Jak się łatwo domyślić, w Internecie pojawiła się niejedna strona o zaćmieniu Słońca. Pod adresem: http://priv2.onet.pl/gda/kamila_sz mamy stronę o zaćmieniu z 11 sierpnia tego roku, ze zdjęciami, słowniczkiem terminów, mapką i listą zaćmień, które nastąpią w przyszłości (do roku 2010). Znajdziemy tu też kilkanaście odnośników do innych stron o tej tematyce.

AMERYKA 
Z BLISKA I Z DALEKA

Strona http://www.pk.edu.pl zawiera listę odnośników do stron amerykańskich uniwersytetów. Lista bezcenna, ułożona jednak tak, że trudno z niej korzystać: alfabetycznie, według nazwy uczelni, bez podania miejscowości, w której się znajduje. Jeśli jest to np. Arizona State University – nie ma problemu. Ale skąd mamy wiedzieć, gdzie mieści się np. American University lub The American College? Pozostaje tylko połączyć się z każdym z nich. Powodzenia!

WIRTUALNY 
PODRĘCZNIK

Edukacja nigdy się nie kończy, twierdzą twórcy serwisu pod adresem http://www.cnl.tonet.pl/edukacja.htm, zawierającego obecnie 110 odnośników pogrupowanych według poszczególnych dyscyplin wiedzy: od encyklopedii i serwisów ogólnych, przez strony dotyczące fizyki, chemii i biologii, matematyki i historii po języki obce, wirtualne ściągi dla licealistów oraz strony szkół średnich i wyższych uczelni. Strona zawiera poręczną wyszukiwarkę działów. Polecamy!

NIEAKTUALNE

Spis członków Polskiego Towarzystwa Matematycznego – oto tytuł strony, którą znalazłem pod adresem http://www.impan.gov.pl/Bazamat/iso.ptm.html. Listy takie bywają niezwykle potrzebne, szczególnie gdy nazwiska uzupełnione są o adres e-mailowy. Zabawne tylko, że zestawienie owo zaopatrzone jest już na wstępie krzykliwym kolorowym zastrzeżeniem: Uwaga! Poniższe dane są już często nieaktualne.

PRACE W BAZIE

Uczonym, bibliotekarzom i dziennikarzom naukowym przyda się zapewne serwis http://www.opi.org.pl:3335, opracowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji. Jest to baza doktoratów i habilitacji ułożonych na trzy sposoby: według nazwisk autorów, instytucji, w której wykonano pracę i specjalności naukowych. Szukanie utrudnia wprawdzie niebywały gąszcz tych specjalności, ale cóż, nie mamy wyjścia. Bazy OPI dotyczą też innych kwestii, np. tematów badań prowadzonych w Polsce. Baza ta nosi nazwę SYNABA.

ZDROWIE

Nie chodzi o toast, lecz o serwis medyczny http://www.zdrowie.krakow.pl/konfer.html, z którego wybierzmy stronę dotyczącą konferencji medycznych. Zgrabnie zebrano tu wiele odnośników do stron zawierających informacje o odbytych już i planowanych sympozjach naukowych z dziedziny medycyny w Polsce i na świecie. Niejasny jest tylko układ: ani chronologiczny, ani alfabetyczny. Po prostu dowolny.

(fig)

Uwagi.