FELIETON REDAKCYJNY
|

Ze środowiska naukowego zbyt mało słychać głosów krytycznej refleksji, co możemy zrobić lepiej. Tymczasem pewne instytucje wyrodnieją. Akurat sam jestem ze środowiska naukowego, mam liczne kontakty i dochodzą do mnie sygnały, że mechanizm rozdziału środków z KBN działa w coraz większym stopniu pod wpływem układów. Jak długo będziemy czekać na reformę tzw. JBR, czyli przeżytków socjalizmu, które ciągną pieniądze z kasy państwowej? Pieniądze, które powinny może finansować dobre badania podstawowe.
Rozmowa z prof. Leszkiem Balcerowiczem
|

Zmniejszenie dystansu, jaki dzieli dziś Polskę od
wysoko rozwiniętych państw świata, wymagać będzie nie tylko
zmian strukturalnych i organizacyjnych, ale także prowadzenia
konsekwentnej polityki naukowej. Istotą tej polityki winien być
sprawny mechanizm selekcji dyscyplin badawczych i badawczo
-rozwojowych oraz określenie priorytetów pod kątem celów społeczno
-gospodarczych, potrzeb edukacyjnych i względów prestiżowych, a
także bezpośrednich i pośrednich korzyści związanych ze współpracą
międzynarodową.
O raporcie Komitetu Badań Naukowych
|

Należy skłonić się do podzielanego przez wielu poglądu, że tak, jak reformy rządu nie przeprowadzi jego administracja, a reformy służby zdrowia lekarze, tak również reformy systemu nauki i szkolnictwa wyższego nie przygotują i nie wprowadzą w życie pracownicy nauki. Zapewne, wzorem reformowania innych dziedzin, musi to uczynić ktoś z zewnątrz. Trudno mi nawet wyobrazić sobie, aby reforma oświaty, opracowana i wdrażana obecnie przez ministra Handkego, mogła być przygotowana przez nauczycieli.
O możliwości wprowadzenia czesnego w polskich wyższych uczelniach pisze
|

Wierzę, że fizykom czy chemikom, a ponadto może geologom i reprezentantom kilku jeszcze specjalności naukowych nadzwyczaj odpowiada traktowanie amerykańskiej bibliografii jako swego rodzaju wyroczni delfickiej, w pełni uprawnionej do wyrokowania o „poziomie” nauki, a przy tym połączenie jej z rodzimej już proweniencji procesem transformacji bibliometrii czy informetrii w „naukometrię”. Ich bowiem prace są, z różnych powodów, przedmiotem zainteresowania filadelfijskich bibliografów, uprawiane przez nich dyscypliny mają w znacznym stopniu charakter międzynarodowy.
Prof. Zbigniew Żmigrodzki proponuje nie absolutyzować metody impact factor w pomiarze publikacji naukowych
|

Nowoczesne odlewnictwo to w dużej mierze komputery. Skomplikowane programy komputerowe umożliwiają opracowanie całej technologii odlewniczej: narysowanie bryły przestrzennej odlewu, opracowanie metody doprowadzenia metalu do formy, sterowanie przechodzeniem ze stanu ciekłego w stały, w tym opracowanie odpowiedniego składu masy formierskiej, kontrolę szybkości schładzania, opracowanie miejsc wykonania nadlewów. Komputery umożliwiają przeprowadzenie analizy stanu naprężeń wewnątrz odlewu, zanim jeszcze ten powstanie. W końcu - można zadać urządzeniu do szybkiego prototypowania wykonanie modelu albo nawet formy.
Piotr Kieraciński pisze o teorii i praktyce przemysłowej odlewnictwa dawniej i dziś.
|

Matematyka daje innym naukom język odpowiedni do budowania potrzebnych im modeli różnych zjawisk i procesów zachodzących w świecie. Są modele fizyczne, chemiczne, lingwistyczne, socjologiczne... Na drodze pewnej abstrakcji, z użyciem pojęć matematycznych, powstaje taki nierzeczywisty świat, który jest przybliżeniem świata realnego i daje się badać. Gdyby nie było języka matematycznego, fizycy nie mieliby np. zasobu pojęć koniecznego do budowania takich modeli, jak mechanika kwantowa czy teoria względności.
Rozmowa z prof. Andrzejem Białynickim Birulą, matematykiem z UW, laureatem konkursu FNP
„Subsydia dla uczonych”
|
|