Strona główna

Archiwum z roku 2001

Spis treści numeru 6/2001

Pomnik Ignacego Domeyki
Poprzedni Następny

Pomniki uczonych polskich (66)

W Universidad de Chile w Santiago, na Patio Domeyko stoi popiersie Ignacego Domeyki (1802-1889), polskiego geologa, mineraloga i inżyniera górniczego, który był wieloletnim rektorem tego uniwersytetu.

Domeyko, absolwent uniwersytetu wileńskiego, po powstaniu listopadowym wyjechał do Francji, gdzie studiował w Sorbonie, Coll?ge de France i akademii górniczej. W roku 1838 emigrował do Chile, by spędzić tu 46 lat pracowitego życia, początkowo jako profesor kolegium górniczego w La Serena i odkrywca bogactw naturalnych, potem profesor uniwersytetu w Santiago. Jako rektor tej uczelni powołał nowe wydziały i katedry, zainicjował nauczanie astronomii, zorganizował pierwszą w Chile bibliotekę naukową, zwiększył liczbę profesorów i studentów. Poziom uniwersytetu zrównał z poziomem uczelni europejskich. Domeyko przyczynił się do zorganizowania szkolnictwa wyższego w Chile. Był w tym kraju niezwykle ceniony. Dokonał systematycznych badań geologicznych Chile, odkrył złoża srebra, węgla kamiennego i saletry, opracował pierwszą mapę geologiczną tego kraju. Postać polskiego uczonego jest do dziś w Chile pamiętana.

Domeyko doprowadził do wybudowania nowego gmachu uniwersytetu w Santiago. Dziś mieści się tu rektorat, a w nim patio z pomnikiem uczonego. Popiersie zostało wykonane według projektu warszawskiej rzeźbiarki Teresy Brzóskiewicz-Stefanowicz. W roku 1993, jako dar rektora Uniwersytetu Warszawskiego prof. Andrzeja Kajetana Wróblewskiego dla rektora Universidad de Chile, przekazał je uczelni w Santiago ambasador RP w Chile prof. Zdzisław Jan Ryn.

(fig) 

 

Komentarze