Strona główna „Forum Akademickiego”

Archiwum z roku 2004

Spis treści numeru 2/2004

Pomnik Staszica w Łodzi

Poprzedni Następny

Pomniki uczonych polskich (90)

W Parku im. Staszica w Łodzi, przy ul. Narutowicza, stoi pomnik Stanisława Staszica (1755-1826), uczonego, działacza społecznego, organizatora przemysłu, pisarza i księdza.
Lokalizacja przemysłu włókienniczego w Łodzi, niewielkiej wówczas osadzie, to właśnie zasługa Stanisława Staszica. W roku 1825, jako minister stanu, wizytował drogi, rzeki i fabryki Królestwa Polskiego. Państwo zaangażowane było wówczas w czyszczenie rzek, by uczynić je spławnymi, w unowocześnianie dróg, a także w budowę zakładów przemysłowych. Protekcjonizm państwowy popierał Staszic, wielki wizjoner społeczny. W czasie objazdu odwiedził m.in. Zgierz, Aleksandrów, Konstantynów, Łódź, Pabianice, Sieradz. W swoim raporcie z września 1825 zauważył, że Łódź, leżąca nad licznymi rzeczkami, jest dobrym miejscem do rozwoju włókiennictwa (woda potrzebna była przy wykańczaniu tekstyliów). Staszic zmarł w styczniu następnego roku, ale jego idee przerodziły się w działania, które doprowadziły do powstania zakładów włókienniczych. W okresie międzywojennym Łódź stała się głównym ośrodkiem polskiego włókiennictwa.

Stanisław Staszic jest drugim po Koperniku najczęściej upamiętnianym polskim uczonym. Jego pomniki to jednak głównie popiersia. Tym razem spotykamy rzeźbę całofigurową, której autorem jest Kazimierz Karpiński (1942), rzeźbiarz łódzki, absolwent ASP w Łodzi (1966). Od 1973 prowadzi pracownię rzeźby w łódzkiej ASP. Jest autorem pomnika czynu rewolucyjnego w Łodzi i pomnika żołnierzy AK na cmentarzu w Pabianicach.

Pomnik został odsłonięty w roku 1984, w czasie trwania XX Kongresu Techników NOT.

(fig)

 

Komentarze