Strona główna „Forum Akademickiego”

Archiwum z roku 1999

Spis treści numeru 4/1999

W sieci
Poprzedni Następny

Baza wiedzy

Pod adresem http://www.reporter.pl/ znajdziemy Serwis Informacyjny „REPORTER”. Różni się on tym od wielu innych serwisów internetowych, że zawiera między innymi BAZĘ WIEDZY, jak piszą autorzy strony: miejsce skupiające setki ekspertów z różnych dziedzin wiedzy. Setek na razie nie znalazłem, wszystkich nazwisk jest pewnie kilkadziesiąt, ale i to dobre na początek. Baza podzielona jest według dyscyplin, w ramach których podane są adresy e-mailowe ekspertów. Można się z tymi osobami skontaktować, zadać im pytanie. Pośród nauk matematyczno-przyrodniczych dostępni są eksperci z astronomii, biologii, geografii i geologii, sztucznej inteligencji, matematyki, fizyki i chemii. W dyscyplinach społecznych znajdziemy mnóstwo kategorii. Są także działy: kultura, technika, ekonomia i biznes. Kategorie pogrupowano nie zawsze według czytelnych kryteriów. Warto to zrobić porządnie i fachowo, zanim serwis się rozrośnie. Kim są eksperci BAZY WIEDZY? To prawdopodobnie ludzie młodzi. Nie znajdziemy wśród nich znanych profesorskich nazwisk, ale też trudno byłoby się tego spodziewać. Najważniejsze, aby byli kompetentni.

Edukacja forever

Pod adresem www.cnl.tonet.pl/ edukacja znajduje się serwis EDUKACJA NIGDY SIĘ NIE KOŃCZY. Jest to zbiór odnośników do stron edukacyjnych. Zawiera serwisy tematyczne z poszczególnych dziedzin, np. chemii, historii, biologii molekularnej, elektroniki, astronomii, odnośniki do stron internetowych uczelni wyższych i szkół średnich oraz inne pożyteczne linki.

Podobną rolę spełnia witryna edukacyjna EDU-SEEK (http://fizyka.cavern.com.pl/edu-seek), zawierająca mnóstwo odnośników do stron poświęconych naukom przyrodniczym, historii, językom obcym (łącznie z małym słownikiem angielsko-polskim), wirtualne ściągi dla uczniów.

Język giętki

Na stronie http://www.bibl.amwaw.edu.pl/LPJ znajdziemy poradnik językowy dla lekarzy, redagowany przez lekarza i pisarza zarazem Piotra M?ldnera-Nieckowskiego. Inicjatywa bardzo potrzebna w czasach panowania niefrasobliwości językowej, w czasach, gdy inteligencja mało czyta, w nauce coraz więcej obcojęzycznej terminologii, której nie potrafimy właściwie zaadaptować i przetłumaczyć, a prasa masowo upowszechnia błędy językowe. Poradnik podaje prawidłową formę wielu niepewnych ortograficznie słów i wyrażeń, głównie z dziedziny nauk medycznych i przyrodniczych. Zawiera też najeżone błędami językowymi i logicznymi wypisy z gazet.

Czasopisma

Pod adresem www.miks.uj.edu. pl/ibin/czasop/pol.html znajduje się aktualna lista czasopism elektronicznych, która umożliwia alfabetyczne wyszukanie wielu czasopism naukowych, od „Acta Brutusica”, satyrycznego aperiodyku wydawanego przez Obserwatorium Astronomiczne UJ (redaktorem naczelnym jest kot Brutus), aż po „Zeszyty Prasoznawcze”, także z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Węzeł prasy akademickiej, to strona Piotra Waglowskiego, który przedstawia z kolei listę czasopism uczelnianych. Ułożona alfabetycznie, prezentuje gazety od „Alma Mater”, kwartalnika Akademii Medycznej w Lublinie, po „Życie Uniwersyteckie”, miesięcznik UAM w Poznaniu.

(fig)

Uwagi.