Forum Książki

Forum Akademickie

[Forum Książki]3(24) 2001

Łomot
na pustyni

Wakacyjne wyjazdy sprzyjają nowym doświadczeniom. Można się na przykład zorientować, jak i co mówi społeczeństwo, co czyta, czego słucha.
Moje tegoroczne obserwacje nie nastrajają optymistycznie. Ludzie, niezależnie od wieku, czytają najbardziej tandetne czasopisma i słuchają prostackiego łomotu. Skończyły się czasy rozwarstwienia wiekowego w preferencjach muzycznych. Starszym ludziom już nie przeszkadza najtandetniejszy kicz, łomoczący z poustawianych na działkach i kempingach samochodów. Nie protestują. Młodzi zaś słuchają tego, bo brak im muzycznej wiedzy i ogłady, nie potrafią odróżnić bazarowej tandety od wartościowej muzyki rozrywkowej, niekoniecznie przecież mniej rytmicznej.

We wsi na Polesiu, gdzie spędzałem wakacje, zlikwidowano w tym roku punkt sprzedaży prasy w sklepie spożywczym. Nie opłacało się. Może nie ma czego żałować, bo i tak były tu tylko kolorowe tygodniki bez treści. Ale nawet tego nie chciano na wsi czytać. Jest przecież telewizja. Bardziej kolorowa i równie pusta.

Na wsi nie sprzedaje się książek ani prasy, brak bibliotek. Szkoły, które może kiedyś pełniły jakąś szczątkową rolę ośrodków kulturalnych, znikły z najmniejszych miejscowości. Poza kulturotwórczą rolą krajobrazu nie ma tu już innych możliwości docierania kultury. Kiedy brak instytucji i mechanizmów, pozostają tylko ludzie. Od nich zależy, czy uczynią wysiłek, by zrobić coś dla podniesienia kulturalnego poziomu własnego i innych.


Grzegorz Filip

W numerze:

Dziedzictwo narodowe

Nie żyjemy na bezludnej wyspie 
–  rozmowa z T. Mertą,
dyr. Instytutu Dziedzictwa
Narodowego

 

Nauka i poezja

Miłosz i uczeni,
czyli nauka albo piękno

– Cz. Miłosz, A.K. Wróblewski, A. Paszewski, M. Fikus, P. Müldner-Nieckowski, J. Koteja, K. Sabbath

 

Piękna książka 

75 lat LTMK

– Piotr Kieraciński

Forum Wydawców
– Prezentacje

Samodzielna oficyna

– Piotr Kieraciński

Varia

Książki, książki

Nowości wydawnictw 
uczelnianych 
i towarzystw 
naukowych

Jak powstaje "Forum Książki"

 

Uwagi

Powrót do strony głównej