Strona główna „Forum Akademickiego”

Archiwum „Forum Książki” z roku 2001

[Forum Książki]4(25) 2001

Kultura
się wycofuje

Pamiętają Państwo internetową witrynę „Latarnik”? Prawda, że gdy powstała, była interesująca i warto było na nią zaglądać? Mnie się też tak zdaje. Oferowano recenzje ważnych książek, pisane najczęściej przez kompetentne osoby. Proszę zobaczyć teraz! Nikogo z dawnych autorów, jakieś idiotyczne działy: pieniądze, styl, fotografia... Jakieś wywiady i artykuły na poziomie codziennej gazety. Nie wiadomo, o co chodzi. Upadek bardzo przydatnej witryny. Szkoda.

Upadków notujemy ostatnio coraz więcej. Pogorszył się serwis internetowy książki.pl. Czasopisma poświęcone książce wprawiają w coraz większą irytację. Znika w oczach „Megaron”. Gazety podały, że zlikwidowano „Telewizyjne wiadomości literackie”. Recenzje książkowe w czasopismach zaczynają dotyczyć wyłącznie książek tandetnych, masowych, bezwartościowych artystycznie. Ukazuje się coraz więcej książek-gadżetów, będących dodatkiem do jakichś wydarzeń, np. premier filmowych. Jeśli dziś narzekamy, że ludzie nie czytają książek, to może źle robimy? Może lepiej, żeby nie czytali tego, co dziś jest książką?
Wartościowa kultura wycofywana jest też z Polskiego Radia. W Programie III skrócono wszystkie wydania audycji „Trzy kwadranse jazzu” do takiego rozmiaru, że autorzy nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić. W Programie II codzienną audycję jazzową skrócono z 40 do 15-20 minut, bo musiało się znaleźć miejsce na jałowe bajania o festiwalach teatralnych. Potem się wszyscy dziwią, że płyty jazzowe słabo się sprzedają. Jeśli w Polskim Radiu zaniechano promocji nowości, to skąd ludzie mają o nich wiedzieć. Na szczęście jest Internet. Nie wiem tylko, czy udźwignie on te zadania, z których wycofują się radio, wydawnictwa i redakcje czasopism.


Grzegorz Filip

W numerze:

Forum Targowe

Plan stoisk i lista wystawców Targów ATENA ’2001 

Forum Wydawców
– Prezentacje

Mocna pozycja

– Piotr Kieraciński
Wydawnictwo AR w Poznaniu

Forum Targowe 

© Poland w rok po wielkim sukcesie

– Piotr Dobrołęcki
53. Targi Książki we Frankfurcie

W sieci

Bestseller, czyli kup pan seler

– Grzegorz Filip
O księgarniach internetowych

Mecenasi

Dotacje do podręczników 
– Piotr Kieraciński
Jak MEN dopłaca do podręczników akademickich

 

Miłośnicy Książki

75 lat TTB
– Piotr Kieraciński
Jubileusz toruńskich bibliofilów

Varia

Książki, książki

Nowości wydawnictw 
uczelnianych 
i towarzystw 
naukowych

Jak powstaje "Forum Książki"

 

Uwagi

Powrót do strony głównej