Aktualności
Badania
30 Stycznia
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2025-01-30

Badacz z PWr współautorem nowej koncepcji leczenia jednej z chorób zapalnych

Nowatorską koncepcję leczenia pacjentów z jedną z przewlekłych chorób zapalnych opisał międzynarodowy zespół ekspertów z udziałem badacza z Politechniki Wrocławskiej. Ich artykuł ukazał się w najbardziej prestiżowym czasopiśmie medycznym na świecie „The Lancet”.

Hidradenitis suppurativa (HS) to przewlekła choroba zapalna, która zazwyczaj atakuje pacjentów między 18 a 35 rokiem życia. Charakteryzuje się występowaniem bolesnych guzów, ropni oraz drenujących przetok.

Dotyka jednej na 100 osób, więc w naszym kraju chorować może nawet 350 tysięcy ludzi. HS powoduje ogromne cierpienie psychospołeczne i prowadzi do milionowych strat związanych z utratą aktywności zawodowej – wyjaśnia prof. Jacek Szepietowski, dermatolog-wenerolog z Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej, współautor publikacji.

Międzynarodowy zespół z udziałem ekspertów z Uniwersytetu Medycznego Charité w Berlinie, Uniwersytetu Nortwell w Nowym Jorku, Mayo Clinic w Rochester, Wydziału Medycznego w Santiago de Chile, irlandzkiego Munster oraz Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej zebrał i ocenił aktualną wiedzę naukową na temat hidradenitis suppurativa. Następnie, pod kierunkiem prof. Szepietowskiego, autora koordynującego cały proces, powstał pionierski model jej leczenia.

Naukowcy podkreślają, że zapalenie związane z HS wpływa na wiele organów. U pacjentów często rozwijają się choroby zapalne stawów, jelit, zaburzenia nastroju, depresje oraz zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca. To wszystko w konsekwencji wpływa na zwiększone ryzyko powstawania zaburzeń sercowo-naczyniowych. W najnowszej publikacji po raz pierwszy zostały wyodrębnione różne fazy przebiegu choroby.

Zaproponowana przez nas koncepcja leczenia uwzględnia zarówno wszystkie te fazy, jak i choroby współistniejące. Ma być realizowana w sposób spersonalizowany i interdyscyplinarny – zapowiada  naukowiec z Wydziału Medycznego PWr.

Pierwsze nowoczesne terapie oparte są na neutralizacji poszczególnych cytokin zapalnych (cytokiny biorą udział w inicjowaniu stanu zapalnego, jego podtrzymywaniu, a nawet utrzymywaniu się patologicznego bólu), a już dostępne w leczeniu farmakologicznym HS.

W ostatnich latach uzyskano niezwykłe wyniki dotyczące mechanizmów patogenetycznych choroby, które poszerzyły możliwości kontrolowania choroby poprzez terapie biologiczne (jedna z najnowocześniejszych metod leczenia farmakologicznego, polegająca na podawaniu pacjentowi preparatów, których zadaniem jest zmniejszenie odpowiedzi zapalnej w organizmie, a tym samym zmniejszenie nasilenia objawów i zatrzymanie dalszego rozwoju choroby).

Dlatego wczesna diagnoza i leczenie najskuteczniejszymi terapiami w celu kontrolowania objawów, zatrzymania postępującego niszczenia skóry i minimalizowania konsekwencji chorób współistniejących są kluczowymi koncepcjami w leczeniu HS – dodaje prof. Szepietowski.

Artykuł w The Lancet stanowi ważny krok w kierunku holistycznej opieki nad pacjentami cierpiącymi na tę wciąż mało znaną w społeczeństwie chorobę.

Mamy nadzieję, że ta publikacja skróci czas potrzebny do postawienia właściwej diagnozy, zwiększy świadomość na temat ogólnoustrojowego charakteru schorzenia oraz poważnych konsekwencji zdrowotnych HS, a także zapewni niezbędne zasoby do dalszych badań translacyjnych oraz interdyscyplinarnej opieki nad pacjentem – podkreśla prof. Szepietowski.

Wraz z prof. Łukaszem Matusiakiem już od ponad 20 lat prowadzą badania nad aspektami patogenezy, kliniki i leczenia hidradenitis suppurativa. Są autorami wielu prac naukowych na ten temat. Jako pierwsi wykazali m.in. podwyższony poziom TNF-alpha i IL-17 u chorych na tę jednostkę chorobową. Miało to ogromny wpływ na stworzenie stosowanych obecnie najnowszych metod leczenia. Udokumentowali też skuteczność acytretyny w leczeniu HS, szczególnie typu mieszkowego choroby.

Obaj są uznanymi międzynarodowymi autorytetami w zakresie hidradenitis suppurativa. Od lat uczestniczą w tworzeniu rekomendacji europejskich dotyczących diagnozowania i leczenia HS, a także prowadzą międzynarodowe kursy doskonalące z zakresu tej choroby.

źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)