Aktualności
Badania
10 Lipca
Źródło: Fotolia
Opublikowano: 2023-07-10

BioMed Lab na PG będzie rozwijać badania w kierunku użytecznej optoelektroniki czujników

BioMed Lab, czyli interdyscyplinarna pracownia, która pozwoli na rozwój badań w kierunku użytecznej optoelektroniki czujników do zastosowań diagnostycznych, medycznych czy monitorowania środowiska, powstanie na Politechnice Gdańskiej. 

BioMed Lab to wspólna inicjatywa młodych naukowców z czterech wydziałów Politechniki Gdańskiej: Chemicznego; Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki; Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Nowoczesna pracownia będzie prowadziła analizy: mechaniczne, optyczne, chemiczne czy biologiczne – zarówno tkanek różnych organizmów, jak i materiałów stosowanych w inżynierii biomedycznej. Połączenie aparatury umożliwiającej wykonanie wysokoczułych oznaczeń stężeń substancji chemicznych w połączeniu z aparaturą umożlwiającą tworzenie czujników oraz sensorów światłowodowych pozwoli na rozwój badań w kierunku użytecznej optoelektroniki czujników do zastosowań diagnostycznych, medycznych czy monitorowania środowiska.

Laboratorium wyposażone zostanie w specjalistyczną aparaturę, m.in.:

  • spektrometr mas sprzężony z chromatografem cieczowym;
  • zestaw optyczny z femtosekundowym światłowodowym laserem optycznym, stacją obróbki włókien oraz analizatorem widma;
  • system do rejestracji i analizy obciążeń mechanicznych powierzchni w układach biologicznych;
  • zestaw do osadzania warstw do wielkopowierzchniowego osadzania 3D półprzewodnikowych nanostruktur diamentowych;
  • system do wysoko energetycznego osadzania warstw z wykorzystaniem rozpylania magnetronowego.

Aparatura będzie wykorzystywana głównie w celach naukowych we współpracy z innymi ośrodkami naukowymi (krajowymi i zagranicznymi), przemysłem, a także w ramach współpracy, również z sektorem prywatnym.

Realizację projektu wsparło Ministerstwo Edukacji i Nauki, które na stworzenie pracowni przeznaczyło 14 mln zł. Kierownikiem BioMed Labu jest dr inż. Paweł Wityk. Pisaliśmy o nim kilkanaście miesięcy temu, przy okazji jubileuszu 30-lecia „Forum Akademickiego” – badacz jest bowiem naszym równolatkiem.

MK, źródło: PG

Dyskusja (0 komentarzy)