Aktualności
Badania
22 Lipca
Źródło: IChB
Opublikowano: 2020-07-22

Ilu Polaków choruje na COVID-19?

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu chce ustalić, ile osób w Polsce przeszło COVID-19 bezobjawowo, a także jakie czynniki genetyczne wpływają na przebieg choroby. Pomogą w tym bezpłatne testy na koronawirusa.

Każdego dnia docierają do nas informacje o nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2. Eksperci podkreślają, że publikowane dane to wierzchołek góry lodowej – wielu chorych pozostaje niezdiagnozowanych. Dzieje się tak m.in. dlatego, że część osób przechodzi COVID-19 bez żadnych objawów. Pojawiają się zatem pytania, jaki jest rzeczywisty odsetek zachorowań, a także jakie czynniki genetyczne wpływają na przebieg choroby wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Sprawdzą to naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.

W ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki wykorzystają testy wykrywające przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Ponadto, analizując materiał genetyczny, porównają sekwencję nukleotydową genów TMPRSS2 oraz ACE2 u osób z ciężkim i bezobjawowym przebiegiem choroby. Tym samym będą w stanie określić, czy istnieją genetyczne predyspozycje do ciężkiego, ostrego zespołu oddechowego, wywoływanego przez wirusa SARS-CoV-2. Co więcej, wykorzystując zaawansowane technologicznie wysokoprzepustowe badania przesiewowe oraz metody wirusologii molekularnej, zamierzają przebadać tysiące związków chemicznych, aby zidentyfikować skutecznie inhibitory białka TMPRSS2, a tym samym znaleźć skuteczny lek przeciwko COVID19.

W celu zgłoszenia chęci udziału w badaniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Następnie losowo wybrane osoby zostaną poproszone o przekazanie próbek materiału. Będzie to 10 ml krwi i wymaz z jamy ustnej. Próbki pobierze w Poznaniu doświadczony personel medyczny.

– Już do trzech dni po pobraniu będziemy mogli przekazać informację, czy uczestnik badania miał kontakt z koronawirusem – mówi dr Paweł Zmora z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.

Ankiety i próbki będą zbierane przez ok. 10 tygodni. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń, a liczba miejsc jest ograniczona. Udział w projekcie jest dobrowolny i nieodpłatny. Ochotnikami mogą być wyłącznie osoby dorosłe.

– W sumie chcielibyśmy przebadać około 1500 ochotników na obecność przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Następnie na podstawie wyników badań serologicznych oraz wyników ankiet wybierzemy próbki do dalszych badań genetycznych – dodaje dr Zmora.

Badacze oszacują, jaki odsetek społeczeństwa przechodzi COVID-19 bezobjawowo. Dodatkowo na wybranych próbkach przeprowadzą dalsze analizy. Celem jest wskazanie genetycznych predyspozycji do przebiegu wirusowych chorób układu oddechowego. Może to pomóc w zrozumieniu przebiegu COVID-19 oraz znalezieniu nowych leków.

źródło: IChB

 

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Józef 21.10.2020 14:49

    W czasach epidemii dżumy ci, którzy wydobywali i obrabiali bursztyn w Królewcu, nigdy nie byli zainfekowani, również, substancje czynne uzyskane z bursztynu, w tym kwas 1,4-butanodiowy, są w stanie zwalczać niektóre bakterie chorobotwórcze, w tym gronkowca złocistego, nie szkodząc pożytecznym mikroorganizmom jelitowym.Ojciec Klimuszko pisze że TRZY KROPLE nalewki bursztynowej [ spirytus plus bursztyn] zabezpieczają nas przed wirusami w czasie szalejącej epidemii .W swojej książce Powróćmy do ziół leczniczych pisze również że należy dodatkowo zwiększyć ilość przyjmowanych kropel do ośmiu trzy razy dziennie gdy już zapadniemy na grypę . Żeby skrócić czas trwania choroby i uniknąć powikłań ,należy również nacierać plecy i klatkę piersiową. .Pozdrawiam Józef