Aktualności
Badania
30 Stycznia
Źródło: InLife
Opublikowano: 2025-01-30

Jak otyłość wpływa na problemy z płodnością u kobiet?

Zwiększona podatność na otyłość u kobiet przyczynia się do ich problemów z płodnością – wykazali naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Wyniki ich badań opublikowało czasopismo „Molecular Metabolism”.

Otyłość u kobiet związana jest z niepłodnością, co wynika z zaburzeń na wielu poziomach. W Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie zajmują się poznaniem tych mechanizmów na poziomie molekularnym, czyli we wnętrzu komórek. Dr Karolina Wołodko z Zespołu Programowania Płodności i Rozwoju skupia się na dysfunkcji jajników, które są nie tylko magazynem komórek jajowych, ale także miejscem produkcji estrogenów – kluczowych hormonów płodności.

Aby przyjrzeć się zmianom na poziomie molekularnym, jakie zachodzą w układzie rozrodczym, w szczególności w komórkach jajnika, badaczka prowadziła obserwacje na dwóch szczepach myszy z różną podatnością na otyłość.

W ten sposób chcieliśmy odzwierciedlić tendencje obserwowane wśród ludzi, kiedy jedni łatwiej, a inni trudniej przybierają na wadze – podaje dr Wołodko. – Obie grupy były karmione wysokokaloryczną dietą. Okazało się, że grupa, która prędzej przybrała na wadze (czyli ta podatna na otyłość) wykazała również zaburzenia w procesach jajnikowych związane ze spadkiem produkcji hormonów. Zaobserwowaliśmy też podwyższony poziom we krwi m.in. leptyny, co jest charakterystyczne dla otyłości, a również bardzo wpływa na zdolności rozrodcze. W drugiej grupie takich zmian nie było – raportuje biotechnolożka.

Następnie naukowcy zbadali, jakie zmiany zaszły w komórkach jajnika. I znów, w  grupie podatnej na otyłość te zmiany były znaczące.

Jednym z najważniejszych odkryć jest scharakteryzowanie zmian w komórkach osłonki pęcherzyka jajnikowego, które doprowadziły do spadku produkcji hormonów steroidowych – estrogenów, bardzo ważnych dla prawidłowego funkcjonowania całego układu rozrodczego. Co więcej, wykazaliśmy wpływ czynników dotychczas niepowiązanych z produkcją hormonów – wyjaśnia dr Karolina Wołodko.

Ponadto, na podstawie wyników z grupy opornej na otyłość, badacze wykazali, że samo spożywanie diety wysokotłuszczowej nie prowadzi do zmian na poziomie układu rozrodczego, co sugerowały niektóre wcześniejsze badania naukowe. Kluczowe jest tu jednak przybranie na wadze.

Dzięki zrozumieniu podstawowych mechanizmów i zaburzeń, które prowadzą do niepłodności u otyłych kobiet, w przyszłości będzie można rozwiązywać ten problem, opracowując nowe terapie. Oczywiście konieczne są dalsze badania podstawowe, a później również te na poziomie klinicznym – mówi dr Karolina Wołodko.

Dodaje, że skala problemu jest duża i wciąż rośnie. Według szacunków, już teraz jedna na sześć par starających
się o dziecko zmaga się z problemem niepłodności. Równolegle rośnie liczba osób z nadwagą i otyłością, co ma wpływ również na funkcjonowanie układu rozrodczego. Tymczasem w światowej nauce temat badań nad poznaniem molekularnych mechanizmów zachodzących w układzie rozrodczym kobiet wciąż nie jest dostatecznie zauważany.

Dotychczas większość badań wokół rozrodczości skupiała się na samcach (i spermie), którzy są łatwiejszym modelem do badania. Dalej za mało uwagi poświęca się badaniom samic i ich układu rozrodczego, który jednak jest dużo bardziej skomplikowany – podsumowuje biotechnolożka z IRZiBŻ PAN.

Wyniki badań ukazały się na łamach czasopisma Molecular Metabolism.

źródło: InLife

Dyskusja (0 komentarzy)