Nową metodę wizualizacji śladów daktyloskopijnych opracowała badaczka z Uniwersytetu Gdańskiego. Jej wynalazek istotnie wpłynie na pozyskiwanie odbitek linii papilarnych, które powstały na powierzchniach o wysokiej chłonności, jak np. papier termiczny.
Poszukiwanie nowych sposobów wizualizacji śladów daktyloskopijnych i mniej toksycznych roztworów z wykorzystaniem 1,8-diazafluoren-9-onu (DFO) jest szczególnie istotne w aspekcie rozwoju kryminalistyki. Tradycyjne metody badania śladów linii papilarnych z użyciem DFO na powierzchniach chłonnych/porowatych opierają się na toksycznych rozpuszczalnikach, które nie nadają się do stosowania na papierze termicznym. Ujawnianie śladów daktyloskopijnych z tych powierzchni bywa utrudnione ze względu na to, że obecne składniki roztworu ujawniającego wchodzą w reakcję ze składnikami papieru termicznego.
Dr inż. Aneta Lewkowicz z Zakładu Biomateriałów i Fizyki Medycznej na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego opracowała nową metodę wizualizacji odbitek linii papilarnych z powierzchni o wysokiej chłonności, takich jak papier zwykły czy papier termiczny.
Intensywny rozwój narzędzi komunikacji, zwłaszcza w formie elektronicznej, nie wykluczył zapisu, na przykład dokumentów rządowych, na papierze termicznym. Co więcej, w codziennym użytkowaniu mamy do czynienia z paragonami, które są wydrukowane na tym konkretnym rodzaju papieru. Każdy obraz znajdujący się na papierze termicznym, m.in. naniesione odbitki linii papilarnych, może być bardzo niestabilny, zwłaszcza podczas jego ujawniania. Największym zagrożeniem jest ściemnienie/zaczernienie całej powierzchni papieru podczas używania roztworów do wizualizacji śladów daktyloskopijnych. Opracowana przeze mnie procedura pozwoliła uniknąć tego zjawiska, a dodatkowo znacznie obniżyła toksyczność stosowanych roztworów, co pozwoliło wyjść na zewnątrz laboratorium, czyli stała się użyteczna na miejscu zdarzenia – wyjaśnia autorka rozwiązania.
Efektywna wizualizacja odbitek linii papilarnych była możliwa dzięki wykonanej charakterystyce właściwości spektroskopowych DFO. Po raz pierwszy zwrócono uwagę na bardzo duże znaczenie procesów agregacji w tworzeniu nowych form aktywnych spektroskopowo i użytecznych podczas ujawniania śladów kryminalistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem odbitek linii papilarnych. Badania z zakresu metod czasowo-rozdzielczych pozwoliły potwierdzić, że podczas wizualizacji śladów daktyloskopijnych na papierze termicznym to stabilny dimer DFO otrzymany w wyniku optymalizowania procesów agregacji doprowadził do wzmocnienia tego procesu.
Efekt badań przynosi istotny postęp w zakresie pozyskiwania nowych struktur aktywnych fluorescencyjnie bez konieczności stosowania skomplikowanych syntez organicznych, często przy użyciu toksycznych współreagentów. Może stanowić przełom w daktyloskopii.
MK, źródło: UG