Aktualności
Badania
28 Października
Źródło: www.pk.edu.pl
Opublikowano: 2021-10-28

Naukowcy z PK tworzą materiał do pochłaniania substancji ropopochodnych

Nad technologią wysoko efektywnego sorbentu do pochłaniania substancji ropopochodnych pracują naukowcy z Politechniki Krakowskiej. Efekt ich prac znajdzie zastosowanie w kopalniach, stacjach paliw czy fabrykach działających w przemyśle ciężkim. Skorzystają też strażacy nierzadko zmagający się z wyciekiem niebezpiecznych substancji.

Projekt pn. „Opracowanie i demonstracja technologii wytwarzania wysoko efektywnych sorbentów na bazie diatomitu oraz wypełniaczy diatomitowych”, którego realizacja rozpoczęła się w kwietniu, uzyskał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W konkursie 4.1.4 „Projekty aplikacyjne”, którego głównym założeniem było zwiększenie skali wykorzystania nowych rozwiązań technologicznych niezbędnych dla rozwoju przedsiębiorstw oraz poprawy ich konkurencyjności, na wsparcie mogły liczyć projekty obejmujące realizację badań przemysłowych i (lub) prac rozwojowych prowadzonych w ramach konsorcjum tworzonego przez jedną jednostkę naukową i co najmniej jednego przedsiębiorcę. Przedsięwzięcie, w którym bierze udział Politechnika Krakowska, realizowane jest we współpracy ze Specjalistycznym Przedsiębiorstwem Górniczym Górtech sp. z o.o.

Projekt ma na celu opracowanie technologii wytwarzania wysoko efektywnych sorbentów i materiałów funkcjonalnych na bazie diatomitów, a więc zwięzłych skał osadowych, których głównym składnikiem są szkieleciki okrzemek, zbudowane z bezpostaciowej krzemionki – opalu. Pokrewną do nich kopaliną jest ziemia okrzemkowa. Minerały te znajdują szerokie zastosowanie jako materiały filtracyjne, sorbenty, nośniki środków ochrony roślin i katalizatorów, materiały termoizolacyjne i polerskie. Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Górnicze Górtech sp. z o.o. od ponad 40 lat zajmuje się wydobyciem diatomitu i dysponuje jedyną w Polsce kopalnią tego surowca, znajdującą się w Jaworniku Ruskim na Podkarpaciu.

Wiele gałęzi przemysłu interesuje się diatomitem. Obecnie spółka Górtech nie jest w stanie sprostać wymogom związanym z zaawansowanymi technologiami jego mielenia i kalcynacji, a także odpowiedniej obróbki pod kątem zastosowań jako wypełniacze. W konsekwencji diatomit sprowadzany jest do Polski z zagranicy. Nasz projekt pozwoli na stworzenie i weryfikację innowacyjnej koncepcji technologii produkcji zaawansowanego produktu diatomitowego, a tym samym usprawni pracę podkarpackiego zakładu – wyjaśnia dr inż. Michał Łach z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki.

Kierowany przez niego zespół skupia się na opracowaniu technologii wysokoenergetycznego mielenia diatomitu i kalcynacji (ogrzewania w celu usunięcia składników lotnych, wilgoci, związanej wody itp.) tego surowca. Naukowcy planują stworzenie pilotażowej instalacji do kalcynacji wraz z systemem odzysku ciepła, które następnie zostanie wykorzystane w procesie suszenia minerału.

Celem jest znaczna oszczędność energii, a także umożliwienie tworzenia odpowiedniego materiału do różnorodnych zastosowań. Otrzymamy sorbent przeznaczony do pochłaniania substancji organicznych i nieorganicznych. Dla przykładu, sorbent diatomitowy sprzedawany obecnie przez firmę Górtech posiada chłonność substancji ropopochodnych na poziomie 60 proc. Zmierzamy do tego, by chłonność wynosiła ponad 130 proc., a więc była większa niż w dostępnych na rynku sorbentach tego typu. Ulepszoną ofertą przedsiębiorstwa na pewno zainteresowane będą kopalnie, firmy transportowe, stacje paliw, fabryki działające w przemyśle ciężkim, firmy zarządzające drogami, straż pożarna i inne służby – wylicza dr inż. Michał Łach.

W wyniku wspólnych prac PK i firmy Górtech powstanie także diatomit w postaci specjalnie spreparowanego pudru (pyłu), stanowiący dodatek do farb i pokryć antykorozyjnych. Naukowcy chcą zaproponować nowinkę w skali międzynarodowej.

Ze względu na niereaktywny charakter diatomit do tej pory stosowano w przemyśle budowlanym w ograniczonym zakresie. Diatomit w formie pyłu dodany do zapraw i spoiw budowlanych to absolutna nowość, którą chcemy wprowadzić. Poprzez wypełniacz diatomitowy możemy nadać farbom i tynkom właściwości antybakteryjne, biobójcze oraz podnieść ich odporność na niszczące działanie pleśni i grzybów – dodaje dr inż. Michał Łach.

Budżet wspólnego przedsięwzięcia Politechniki Krakowskiej i firmy Górtech to ponad 7,8 mln zł, z czego uczelnia otrzymała na badania prawie 2,5 mln zł. Efekty kooperacji poznamy najwcześniej za półtora roku.

źródło: PK

Dyskusja (0 komentarzy)