12 Kwietnia
Opublikowano: 2021-04-12

„Autyzm. Odmień moją historię”

Co roku 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dr Tomasz Rożek wykorzystał ten moment, aby przygotować materiał dotyczący tego zagadnienia.

Dr Tomasz Rożek prowadzi bloga „Nauka. To Lubię”. Jeden z ostatnich wpisów poświęcił autyzmowi. Autor na wstępie podaje definicję autyzmu jako zaburzenia rozwojowego. Tłumaczy, że ścieżka rozwoju osoby w spektrum przebiega w odmienny sposób niż standardowo. Kiedy mówimy o spektrum, mamy na myśli, że jest to niezwykle indywidualna kwestia, a każda osoba może się charakteryzować innym nasileniem objawów.

Wczesna diagnoza jest niezwykle ważna w kontekście przyszłego życia osoby ze spektrum autyzmu i jej dążenia do samodzielności w życiu dorosłym. Niestety, autyzm wciąż często diagnozuje się dopiero u osób dorosłych, które dotychczas nie mogły zrozumieć, skąd pojawiają się ich problemy, np. komunikacyjne. Dlatego obserwacja zachowania dziecka jest kluczowa. Należy jednak pamiętać o dużej różnorodności objawów oraz ich nasilenia. Jednymi z najbardziej charakterystycznych są problemy związane z komunikacją, takie jak brak nawiązywania kontaktu wzrokowego, trudność z koncentracją uwagi i wiele innych. Warto zajrzeć do tekstu, aby poznać inne możliwe symptomy.

Fundacja JiM prowadzi w tym roku kampanię „Polska Na Niebiesko” pod hasłem „Autyzm. Odmień moją historię”, w ramach której zwraca uwagę społeczeństwa na to, jak wspólnie można zmienić na lepsze życie osób z autyzmem. Los osób z autyzmem jest naszą wspólną odpowiedzialnością, dlatego powinniśmy rozumieć, czym jest i jak wielu osób może dotyczyć ta przypadłość.

W diagnostyce wykorzystuje się między innymi badanie przesiewowe M-CHAT- R, które służy do wykrycia niepokojących objawów u dzieci w wieku 16–30 miesięcy. Test składa się z 20 zamkniętych pytań dotyczących głównie zachowania dziecka, jego umiejętności komunikacyjnych oraz społecznych. Jest on darmowy i ogólnie dostępny. Test pozwala ocenić ryzyko wystąpienia autyzmu i skierować rodzica na dalszą drogę postępowania. Niestety, w Polsce diagnoza w kierunku autyzmu często zajmuje 6 miesięcy, rok, a nawet dłużej. Zdarza się, że spektrum autyzmu jest diagnozowane dopiero po 30 roku życia. W 2020 r. tylko w Klinice JiM  diagnozę w kierunku autyzmu otrzymało 37 osób dorosłych z całej Polski.

W naszym kraju brakuje również odpowiedniego wsparcia dla osób ze spektrum autyzmu. W Europie rozwija się obecnie trend wsparcia osób o ograniczonej samodzielności w mniejszych, przyjaznych domach w społeczności lokalnej, zamiast w oderwanych od rzeczywistości instytucjach. Jest to niezwykle ważne, ponieważ osoby ze spektrum autyzmu mogą mieć problem z werbalnym wyrażeniem swoich potrzeb oraz problemów. Jedynie najbliższe osoby i opiekunowie potrafią rozpoznać sygnały wysyłane przez taką osobę. Właśnie dlatego opieka w zamkniętych instytucjach jest niedostosowana dla osób cierpiących na spektrum autyzmu. O Europejski standard opieki dla dorosłych osób z autyzmem walczy Fundacja JiM, która tworzy rozwiązania systemowe i przekonuje do nich osoby decyzyjne.

Nasza świadomość związana z zaburzeniami rozwoju, wrażliwość, oraz codzienne zachowania i decyzje również mogą okazać się kluczowe dla osób z naszego otoczenia, które wciąż jeszcze nie zostały odpowiednio zdiagnozowane.

Oprac. dr Paulina Mozolewska http://naukowka.pl/

O autorze:

Dr Tomasz Rożek jest fizykiem i dziennikarzem naukowym. Kieruje działem naukowym w tygodniku „Gość Niedzielny”. Był autorem oraz prowadzącym program „Sonda 2” w TVP2. Współtworzy programy radiowe: „Pytania z kosmosu” oraz Klub Trójki.

Dyskusja (0 komentarzy)