13 Grudnia
Opublikowano: 2020-12-13

Co z tą szczepionką?

W dobie wciąż niewygasającej pandemii wirusa SARS-CoV-2 od niedawna dostrzegamy światełko nadziei. Są nim wprowadzane na rynek szczepionki oparte na zastosowaniu mRNA wirusa. Polska rozpoczęła już przygotowania do akcji powszechnych szczepień, jednak po sieci wciąż krąży wiele nieprawdziwych informacji dotyczących tych szczepionek.

Dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski na swoim profilu FB Tomasz Dzieciątkowski – Trust me I’m a Virologist prowadzi drobiazgową kampanię informacyjną dotyczącą szczepień i kilka dni temu opublikował post tłumaczący wyniki badania nad szczepionką Pfizera/BioNTech opublikowane na łamach New England Journal of Medicine.

Badaniu podlegało 43 548 ochotników powyżej 16 roku życia. Było randomizowane, co oznacza, że ochotników przydzielono do grup losowo. Połowa otrzymała dwie dawki (w odstępie 21 dni) zastrzyku zawierającego szczepionkę badaną BNT162b2 (30 μg na dawkę), a druga część uczestników w ten sam sposób otrzymała placebo, czyli nieaktywną substancję. BNT162b2 to zmodyfikowana szczepionka mRNA, która koduje pełnej długości białko znajdujące się na charakterystycznych wypustkach otoczki wirusa SARS-CoV-2. Autor postu zaznacza, że badanie było zaślepione, co oznacza, że prowadzący nie wiedzieli, do której grupy należeli uczestnicy. Doktor Dzieciątkowski zwraca uwagę, że głównym celem było sprawdzenie bezpieczeństwa preparatu oraz ocena skuteczności.

Wyniki analizy wskazały wystąpienie tylko 8 przypadków COVID-19 wśród uczestników po podaniu drugiej dawki szczepionki i aż 162 przypadki wśród grupy placebo, co oznacza, że badany preparat był skuteczny w 95% w zapobieganiu COVID-19. Co warte zauważenia, podobna skuteczność szczepionki cechowała wszystkie zdefiniowane grupy według wieku, płci, pochodzenia etnicznego, wyjściowego wskaźnika masy ciała oraz obecności współistniejących schorzeń. Natomiast po pierwszej dawce odnotowano 10 przypadków ciężkiego zachorowania na COVID-19, z czego 9 wystąpiło u biorców placebo i 1 u biorcy szczepionki.

Autor zaznacza, że u ochotników zaobserwowano jedynie krótkotrwały łagodny lub umiarkowany ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie i ból głowy. Natomiast częstość występowania poważnych zdarzeń niepożądanych była niska i podobna w grupach zaszczepionych i placebo.

Post dr. Dzieciątkowskiego to bardzo szybka reakcja na opublikowane doniesienie naukowe, które tłumaczy najważniejsze rezultaty badania nad szczepionką Pfizera/BioNTech BNT162b2. Jasny i merytoryczny przekaz został doceniony przez odbiorców. Po zaledwie 16 godzinach od publikacji zebrał niemal 300 reakcji i został udostępniony 56 razy. Warto zaznaczyć, że autor chętnie odpowiada również na zadawane mu w komentarzach dodatkowe pytania. Mam ogromną nadzieję, że taki sposób przekazywania newsów ze świata nauki stanie się coraz bardziej popularny i dzięki temu społeczeństwo będzie miało dostęp do rzetelnej, ale przedstawionej w prosty sposób wiedzy naukowej.

Oprac. dr Paulina Mozolewska (http://naukowka.pl/)

Tomasz Dzieciątkowski to mikrobiolog, wirusolog, dr hab. nauk medycznych, adiunkt Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Swój profil na FB prowadzi od 25 czerwca 2020 roku. Ma on charakter popularnonaukowy i poświęcony jest zagadnieniom związanym z wirusologią. Wszystkie umieszczane tam informacje publikowane są na podstawie danych naukowych.

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)